Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A koronavírus tízszer fertőzőbb, új mutációja jót is hozhat

A koronavírus tízszer fertőzőbb, új mutációja jót is hozhat Tech-Tudomány

Akár jót is hozhat az új koronavírus fertőzőképesebb mutációja szingapúri kutatók szerint, mivel az eddigi megfigyelések alapján bár könnyebben fertőz, kevésbé halálos.

Hirdetés
Hirdetés

Az Európában, Észak-Amerikában és Ázsia egyes részein elterjedt új koronavírus egyre gyakrabban kimutatott, fertőzőbb variánsának természetét vizsgálja a Szingapúri Nemzeti Egyetem vezető tanácsadója, Paul Tambyah, aki a Fertőző Betegségek Nemzetközi Társaságának megválasztott elnöke is.

Szerinte a bizonyítékok arra utalnak, hogy a D614G mutáció elterjedése a világ egyes részein egybeesett a halálozási arány csökkenésével, ebből arra lehet következtetni, hogy ez a variáns kevésbé halálos.

A legtöbb vírus jellemzője, hogy kevésbé halálos, ahogy mutálódik, mert a kórokozónak gazdatestre van szüksége ahhoz, hogy fennmaradjon. Épp ezért terjedését igyekszik megkönnyíteni a fertőzőképesség növelésével a vírusok többsége. A gazdatestet nem előnyös elpusztítania a vírusoknak, mert anélkül nem létezhetnek.

Az új koronavírus leegyszerűsítve az örökítőanyagból és az azt körülvevő lipidburokból áll. Ez utóbbi nagyon sérülékeny, gazdatesten kívül nem védi meg az örökítőanyagot a külvilág káros hatásaitól.

A vírus fennmaradását a megfertőzött élőlény garantálja, hiszen a megbetegített szervezet sejtjeit arra kényszeríti a kórokozó, hogy saját DNS-ük helyett a vírus örökítőanyagát reprodukálják.

A malajziai Noor Hisham epidemiológus szerint a kimutatott D614G törzs tízszer fertőzőbb volt, mint az eleinte megismert vírus. Attól is tart a szakember, hogy a jelenleg fejlesztés alatt álló oltások nem lesznek hatékonyak a mutáció ellen.

(euronews)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás