Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az Európában, Észak-Amerikában és Ázsia egyes részein elterjedt új koronavírus egyre gyakrabban kimutatott, fertőzőbb variánsának természetét vizsgálja a Szingapúri Nemzeti Egyetem vezető tanácsadója, Paul Tambyah, aki a Fertőző Betegségek Nemzetközi Társaságának megválasztott elnöke is.
Szerinte a bizonyítékok arra utalnak, hogy a D614G mutáció elterjedése a világ egyes részein egybeesett a halálozási arány csökkenésével, ebből arra lehet következtetni, hogy ez a variáns kevésbé halálos.
A legtöbb vírus jellemzője, hogy kevésbé halálos, ahogy mutálódik, mert a kórokozónak gazdatestre van szüksége ahhoz, hogy fennmaradjon. Épp ezért terjedését igyekszik megkönnyíteni a fertőzőképesség növelésével a vírusok többsége. A gazdatestet nem előnyös elpusztítania a vírusoknak, mert anélkül nem létezhetnek.
Az új koronavírus leegyszerűsítve az örökítőanyagból és az azt körülvevő lipidburokból áll. Ez utóbbi nagyon sérülékeny, gazdatesten kívül nem védi meg az örökítőanyagot a külvilág káros hatásaitól.
A vírus fennmaradását a megfertőzött élőlény garantálja, hiszen a megbetegített szervezet sejtjeit arra kényszeríti a kórokozó, hogy saját DNS-ük helyett a vírus örökítőanyagát reprodukálják.
A malajziai Noor Hisham epidemiológus szerint a kimutatott D614G törzs tízszer fertőzőbb volt, mint az eleinte megismert vírus. Attól is tart a szakember, hogy a jelenleg fejlesztés alatt álló oltások nem lesznek hatékonyak a mutáció ellen.
(euronews)