Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az UGC 2885 2,5-szer nagyobb, mint a Tejút, és tízszer több csillagot tartalmaz. A csillagászok gyengéd óriásnak nevezik, mert úgy tűnik, évmilliárdok óta békésen pihen, miközben valószínűleg hidrogént szipkáz el az intergalaktikus térből.
A nyugalma miatt a benne végbemenő csillagképződés sebessége alig fele a Tejútra jellemzőnek. Minthogy a galaxis nem nagyon nyel el kisebb szatellitgalaxisokat, a közepén ülő szupernehéz fekete lyuk is szunnyad, hiszen nem kap elnyelhető anyagot a galaxistól.
A galaxis előterében több tejútbéli csillag is látható, a legfényesebb úgy tűnik, mintha az UGC 2885-ön ülne. A valóságban azonban 232 millió fényév távolság van közöttük.
A galaxist kutatója, Benne Holwerda, a Louisville-i Egyetem csillagásza Rubin galaxisának nevezte el, mentora, a 2016-ban elhunyt Vera Rubin után. Rubin mérte meg elsőként a galaxis forgási sebességét, ezzel bizonyítékot szolgáltatva a sötét anyag létezésére.
A feltételezések szerint a galaxis azért tud ilyen hatalmas lenni, mert pozíciója viszonylag elszigetelt az univerzumban, nem nagyon kerül semmi az útjába, ami az ütközéskor le tudná rombolni szép korongszerű alakját.
(Index)