Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az új eszközt a Moszkvai Fizikai és Technológiai Intézet (MIPT) kutatói fejlesztették ki, és a csapat szerint a megállapításaik segítséget nyújthatnak az agyhullámokkal vezérelt készülékek fejlesztésében – írja a The Sun.
Az orosz tudósok által kiadott videóban az új technológiát több tesztalanyon szemléltetik. Az eszköz az agyhullámok követésével állítólag valós időben rekonstruálhatja azt, amit az adott személy gondol.
A kísérlet alatt az alanyoknak videófelvételeket játszottak le, miközben a gondolatolvasó készülék az agyhullámok követésével megpróbálta újra előállítani a képernyőn megjelenő információkat. Az eszköz bizonyította a hatékonyságát, több alkalommal is lenyűgöző pontossággal másolta le az eredeti mozgóképeket.
Az agyvérzést szenvedő betegeknek is előnyére válhat egy olyan találmány a kifejlesztése, ami lehetővé teszi számukra egy mesterséges váz gondolatvezérlését annak érdekében, hogy újra járhassanak.
„Egy agy-számítógép interfészen dolgozunk, amely mesterséges váz irányításával segíti a stroke-ot szenvedő betegek rehabilitációját” – mondta Vlagyimir Konysev, a MIPT neurorobotika laborának vezetője.
Hozzátette: a technológia segíthet a lebénult betegeknek az elektromos kerekesszék vezetésében is, de a végső cél az idegvezérlés pontosságának növelése egészséges egyéneknél.
Az gondolatolvasó eszköz először leolvassa az agyon belüli kis elektromos impulzusokat (EEG), majd az EEG-k adatait olyan jelekké konvertálja, amelyeket a számítógép megérthet.
Az eszköz tesztelésére a kutatók az önkéntesek fejére rögzítették a készüléket, és húsz percen át különböző tíz másodperces videókat vetítettek le az alanyoknak. A rendszer az esetek 90 százalékában meggyőzően másolta le az agyhullámok alapján a képeket, így az orosz tudósok szerint kiállta a próbát.
Az orosz technika Elon Musk NeuraLink nevű cégének is segítségére lehet, melynek célja az emberi agy egyesítése a számítógépekkel. Musk régóta állítja, hogy az emberi elmét és a gépeket összekötő „ideghálózat” kulcsfontosságú, ha el akarjuk kerülni, hogy a mesterséges intelligencia túlnőjön az emberen, aki ezek után – a legkedvezőbb forgatókönyv szerint is – a „házi macskához lesz hasonlatos”.
Az agyhullámokat olvasó technika fejlődésével az amerikai befektető a NeuraLink projekt keretein belül azt tervezi, hogy már a jövő évben összeköti az emberi agyat az internettel.
A rendszer az elképzelése szerint fejbe ültetett agyhullámolvasó finom szálakat használ majd, hogy zsenivé változtassa az embereket, sőt, az elmét a mesterséges intelligenciával összekapcsolva lehetővé teheti a különböző eszközök gondolatvezérlését is.
Nyitóképünk illusztráció.
(hirado.hu)