Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A tabletta a bevételt követően hetekig a gyomorban marad, és lassan, de folyamatosan szabadít fel olyan hormonokat, melyek megelőzhetik a terhességet. A kutatócsoport, amit egyébként Bill és Melinda Gates alapítványa támogat, kifejezetten úgy tervezte a tablettát, hogy hosszan ellenálljon a gyomorsavnak.
Eddig disznókon tesztelték, de remélik, hogy a következő néhány évben odáig juthat a projekt, hogy emberek is szedhessék.
A kutatók szerint ez leginkább azoknak a nőknek lehet jó választás, akik tablettával akarnak gondoskodni a fogamzásgátlásról, de valamilyen okból nem tudják a napi adagokat szedni, esetleg félnek tőle, hogy azt elfelejtik.
Hagyományos terhességmegelőző tablettát nők milliói szednek világszerte. Ezeknek 99 százalékos hatékonysággal kéne működniük, azaz elméletben 100 felhasználó közül 1 eshet mégis teherbe. Kutatások azonban arra mutatnak rá, hogy sokan rosszul szedik a tablettákat: kihagynak egyet-egyet, vagy rossz időben veszik be. Emiatt a hagyományos tabletták hatékonysága inkább 91 százalék körül van.
Vannak persze más, hosszabb ideig tartó fogamzásgátlási módszerek – például injekciók, amiket kéthavonta ismételni kell, vagy hetente cserélendő tapaszok –, azonban ez lehet az első olyan tabletta, amit havi rendszerességgel kell szedni.
A prototípus egy csillag alakú gyógyszeradagoló, ami egy könnyen lenyelhető, oldódó kapszulába van csomagolva.
A kapszula mérete megegyezik a halolajos kapszulák méretével. Ahogy ez a gyomorba ér, a kapszula feloldódik, a csillag pedig kibontakozik, és elkezdi felszabadítani a hat karján elhelyezett hormonokat.
A kibontakozott csillag túl nagy ahhoz, hogy azonnal elhagyja a gyomrot, így hetekig ott marad, amíg el nem végzi a feladatát. Ezután természetesen lebomlik, és távozik a szervezetből.
„A vizsgálataink azt mutatják, hogy a kapszula nem okozhat elzáródást, nem befolyásolja az emésztést és az ételek útját. A biztonság az egyik elsődleges szempont” – mondta Dr. Giovanni Traverso, a Harvad Orvosi Iskolától, aki a Massachusettsi Műszaki Egyetemmel közösen fejlesztette ki a prototípust.
Egy Lyndra nevű biotechnológiai vállalat már elkezdte tesztelni és továbbfejleszteni a csillag alakú tablettákat, szintén a Gates Alapítvány finanszírozásával. Arra kíváncsiak elsősorban, hogy biztonságosan és megbízhatóan hasznosítható-e az új módszer más jellegű gyógyszeres kezeléseknél, például a malária gyógyításánál.
„Ez egy izgalmas áttörés a fogamzásgátlás területén, és az mindenképpen jó, ha a rendelkezésre álló módszerek köre bővül” – reagált Dr. Anatole Menon-Johansson a Brook jótékonysági szervezettől a fejlesztésre.
(Index)
Ez jó nekünk?