Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az történik ugyanis, hogy a Szaturnusz, a Jupiter és a Föld nagyjából egy egyenes mentén helyezkedik el, ezért a két bolygót mi, földi szemlélők kettős csillagként észleljük. Amennyiben tiszta égbolt lesz a koraesti órákban, a délnyugati égbolton rögtön naplemente után szabad szemmel is megfigyelhetjük a két égitestet. A fényesebb a Jupiter, mivel hozzánk közelebb van, látszólagos mozgása gyorsabb, mint a Szaturnuszé, minden nap valamivel közelebb kerül hozzá.
Különösen érdemes lesz december 17-én 17 óra után az eget figyelni, hiszen a szürkületi órákban a bolygópáros közelében megjelenik az újhold vékony sarlója is. Ez nagyszerű alkalom fotózásra, de ugyancsak jó lehetőség kisebb távcsövek kipróbálására.
Ám ezzel még nincs vége a látványnak. A két bolygó december 21-én lesz a legközelebb (6 ívpercre) egymáshoz. Ez azt jelenti, hogy egy kis teljesítményű csillagászati távcsőben egyszerre lesz látható a két égitest. Sőt, mivel mindkét égitestnek holdjaik vannak, ezeket is megfigyelhetjük, természetesen a távcső minőségének függvényében. A Szaturnusz, mivel messzebb van, holdjai apróbbak, nem biztos, hogy látszanak, a gyűrűi viszont igen. És ugyancsak látható lesz a Jupiter négy holdja, amiket Galilei 1610-ben fedezett fel, és ezért Galilei-holdaknak nevezünk. Ha lehetőségünk van egy jobb nagyítású távcsövön csodálni az együttállást, akkor a két bolygóóriás körül keringő holdak közül jóval többet láthatunk, hiszen mai ismereteink szerint a Jupiternek 79, a Szaturnusznak 82 kísérője van.
December 21 után a távolság fokozatosan nő a két bolygó között, de még egy ideig csodálatos látványt nyújthat.
Mindenképp érdemes lesz a napokban az eget figyelni, mert ritka szép jelenségben lehet részünk. Amennyiben felhős lesz az ég, akkor sem kell elkeseredni, mert a jelenség megismétlődik. Jegyezzük jól meg a következő dátumot: 2040. október 31.
Koszta Zoltán
Még több infó, kezdőknek😉
Pl egy 70/700 as teleszkópot(Skylux/Lidlben vásárolt)
, hogy állítsak be, hogy a legjobban megfigyelhessük a jelenséget?
Válaszukat előre is köszönöm!