Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Egyhetes tanulás után az állatok képesek voltak megkülönböztetni a fertőzött emberek mintáját az egészségesektől, méghozzá lenyűgöző 96 százalékos pontossággal. Bár a szakértők leszögezték, hogy ez a kutatás egyelőre csak előzetes, és mindössze kilenc kutyával dolgozott, az eredmények nagyon biztatók, és azt mutatják, hogy érdemes lehet nagyobb energiát fektetni az ilyen projektekbe.
A BMC Infectious Diseases tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kutatás bizonyíték arra, hogy az előképzett, kábítószerek, fegyverek kiszaglására kiképzett kutyák sikeresen felismerhetik a koronavírusos mintákat. Ez nem az egyetlen betegség egyébként, aminek kiszagolására kutyákat be lehetne vetni: korábban Parkinson-kórt, maláriát, és a rák néhány fajtáját is megtalálták már az ebek.
Mindezt az úgynevezett illékony szerves vegyületek segítségével teszik: néhány betegség ugyanis úgy változtatja meg a test anyagcseréjét, hogy a betegek megváltozott, nem hagyományos illékony szerves vegyületeket is bocsátanak ki akár légzéssel, akár végül a vizelettel. Az állatok ezt a különbséget tudják szép eredményekkel érzékelni.
(24.hu)