Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Akadémiazuhatag

Aki az erdélyi és romániai magyar sporthíreket valamennyire követi, értesülhetett arról, hogy immár négy népszerű sportágnak is van székelyföldi akadémiája. Vagyis szervezett, összehangolt és módszertanilag előrehaladott utánpótlás-képzése. Elsők voltak a labdarúgók, majd következtek a jégkorongozók, az ökölvívók, a kézilabdázók. Nem lehetetlen, hogy sakkal, szertornával, korcsolyával, sível és keleti küzdősportokkal bővüljön a sor, esetleg tenisszel, és ki tudja még mivel…

Az első látásra, hallásra ref­lexből válaszoló parasztész azt mondatja az emberrel: „Nagyszerű! Kár, hogy nem hamarabb!” Tényleg, vajon hol állna a székely sport, ha a meglévő és a továbbiakra elképzelt akadémiák már az 1990-es években megalakultak volna? Vagy legkésőbb a 2000–2010-es időszakban. Az „akadémiásodást” mélyebben elemezve feltevődik viszont a kérdés: tényleg valós igény? Nem vezet híguláshoz? Az élsport szempontjából nem lenne észszerűbb egy székely sportakadémia meghatározott számú szakosztállyal, magas színvonallal és igazi akadémia-ranggal? Vagy szerkezetileg ez túlságosan bonyolult?

A sajtóban megjelenő számokból kiindulva egészen biztos, hogy Székelyföldön az 1–2–3. ligás bajnoki rendszerben nincs szükség annyi felnőtt korú labdarúgóra, mint amennyi gyermeknek és ifjúnak nyújt szakszerű – mondhatni profi – képzést a Székelyföld Labdarúgó Akadémia, mindezt tetemes költségek (közpénzek) árán. És ez csak egy példa, még nem beszéltünk a mifelénk nagyon népszerű és hagyományos jégkorongról.

Igaz, a fociakadémia létrehozói nem tagadják, a csoportjaikban készülő, a csapataikban játszó gyerekek és ifjak egy részét nem föltétlen a profi labdarúgásra, hanem „csak” az életre készítik fel, a tehetségesebbekből lehetnek élsportolók. Jó válasz, nincs apelláta. Ilyen nemes célok mentén azonban nem ártana a fiataloknak vállalkozói, viselkedési, természetjáró stb. akadémiákat létesíteni, akadémiai képzést bevezetni, hiszen van ott is lemaradás, ajaj!

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás