Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Most, hogy Csontváry-évforduló van, nem mulaszthatjuk el szólni a mi fáinkról is. Éppen a nagy festő példájából tudjuk, olvassuk ki, hogy a fa milyen rendkívüli erővel tükrözheti a festő lelkivilágát, örömét és szomorúságát, talán ezért is fordulnak a festők inkább az erdő felé; mintha félnének a magányos fák sugallataitól, mintha titkok sejlenének fel egy-egy alkotásból. Azt tudjuk, hogy talán nincs senki más, aki oly erővel és szuggesztivitással festette volna meg a magányos fát, mint Csontváry Kosztka Tivadar.
Valahol a libanoni fennsíkon bolyongott, amikor szemébe ötlött (ötölhetett) a vihar tépázta cédrusfa, önmagát ismerhette fel benne, s meg is született a Magányos cédrus, amelyet sokan amolyan önéletrajzi szimbólumnak tartanak. De jelképszerű másik cédrusa is, a Zarándokolás a cédrushoz, mely jóval a hegy fölé nő – talán ez által szimbolizálva a kiszolgáltatottságot, a hatalmat, a törtetést?
Persze, minden nézőnek joga van azt olvasni ki egy festményből, amit akar, amit akkor pillanatnyilag érez. Nos, ilyen gondolatokkal néztem meg újra Ravasz Erzsébet fás kiállítását a Kónya Ádám Művelődési Házban, s ha a Csontváry-képek a zavartságot, a hajszoltságot éreztetik számomra, Ravasz Erzsébet háromtucatnyi „magányos” fája a nyugalmat, a kiegyensúlyozottságot közvetíti. Persze, badarságnak tűnhet a két alkotót összemérni, egyikük a magyar festészet zsenije, másikuk önmaga szórakoztatására ragadott ecsetet nyugdíjba vonulása után, s talált rá ezekre a fákra, és meg is fesse azokat a matuzsálemeket, amelyek legalább száz, de talán jóval több esztendeje állnak magányosan, dacolva az idővel, a viszontagságokkal, s fejet nem hajtva válaszolnak az időnként felerősödött, mostanság egyre gyakrabban ellenségesen viharrá fejlődött szeleknek.
A költészet megtanított arra, hogy a legbanálisabb dolgot is jelképesnek fogjuk fel, ha a költő beleigazítja a versébe, s ne tartózkodjunk, ha valamiben fel kell ismerni a szépet, a csodálatost, de ne tartózkodjunk annak megfogalmazásától sem, ha netán valami ártalmunkra van. Én úgy néztem ezekre a magányos, ősöreg tölgyekre, hársakra, nyárfákra, füzekre, mint az örök élet jeleire, amelyeket még a villám sem hasít ketté, mert annál nagyobb bennük az élni akarás.
Megerősítette bennem ezt a hitet a kiállítással egy időben bemutatott könyv, Kis Emese ragyogó vallomása Háromszék megye legősibb, legjellegzetesebb fáiról, amelyeket kézdivásárhelyi tanítványaival nem csupán rendre felkeresett, hanem meg is jelölt kis, háromnyelvű táblácskákkal, mintha azok a fák nem egynyelvűek lennének. De így előzhető meg a szövegirtók romboló szenvedélye, akik talán még ezekre az ártatlan magányos fákra is rárontanának! Így együtt, a fát megidéző festménysorozat és a fákat leíró, bemutató könyv megható pillanatokat szerzett az érdeklődő közönségnek.