Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Szabadtéri mulatságnak, illetve népünnepélynek fogjuk fel a majálist, ilyennek örökítette meg 1873-ban készült festményén Szinyei Merse Pál, mintegy kétszáz éve maga a szó is ilyen értelemben honosodott meg nyelvünkben, de maga a népszokás, amely május beköszöntéséhez kapcsolódik, sokkal régebbi. A majális népünnepély mivolta inkább a városi lakosság, valamint a diákság körében volt jellemző, illetve az elmúlt században a szervezett munkásság demonstrációi révén nyerte el jellegzetes arcát. A falusi társadalom viszonyai közt viszont egy olyan ünnepi szokás alakult ki hosszú századok során, amely nemcsak helyszínnek tekintette a természetet, hanem a természet rendjéhez igazodott, így a falu népe számára a megújulás, a kibontakozó élet, az ifjúság, a szerelem jelentésköreit egyesítette magában.
Mára a népünnepélyből többnyire az eszem-iszom, valamiféle vásári forgatag s a szabadidő eltöltésének különböző formái maradtak meg, a népszokásból esetleg a falusi táncmulatság… Május elsejére virradó éjszakán nem adnak már a legények éjjelizenét a lány ablaka alatt, s nemigen állítanak zöldágat, májusfát a leányos házak kapujába. Végigmenve falvakon, nemigen találni nyomait sem a májusfaállításnak.
Mint e népszokás érdekes színfoltját érdemes megemlíteni azt is, hogy némely helyen egykor a májusfát köztereken, esetleg réten, ligetben állították fel, s a legények az összegyűlt ünneplő sokaság szeme láttára próbálták célba venni az ágakat díszítő szalagokat, s lövés közben ki-ki annak a lánynak a nevét kiáltotta a jelenlévők közül, akinek tiszteletére a lövést éppen leadta. Eszerint nem volt helye májusban a titkolódzásnak, majd’ minden a nyilvánosság előtt zajlott a majális idején…
Amit a festőművész, jelesen Szinyei Merse Pál színekkel és formákkal tett emlékezetessé számunkra, a majálist és májust idézve meg egy életkép keretében, azt a költő a nyelv zenéje által képes megeleveníteni. Szemléltetésként ezúttal a fiatal Ady Május című verséből idéznék:
Tündéri május, lombot fakasztó,
Könnyű felöltőt szegre akasztó,
Légy üdvözölve:
Szívet fakasztó, emlék-marasztó…