Keressük a fényt!
Egy több évezredes emberi tapasztalatot foglalt tömör mondatba a Könyvek Könyve, mis...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Konyhai kellékeink között van ugyan dió- és mogyorótörőnk, de akárhányszor ilyesféle feltörendő ínyencség kerül elém, én máris nyúlok a bal zsebembe – lévén balkezes! – a bicskámért. Kinyitom, s a penge hegyét óvatosan csak a „féltekék” közé kell helyeznem, nyelénél fogva jobbra-balra kissé megfeszítenem, és nyomban, többnyire épen kétfelé válik a dióhéj, s belőle a két-két katonát – ugyancsak a bicska hegyével – lehet is kifejteni.
A mogyoróbélhez nehezebb hozzájutni, habár arról, amivel nehéz megküzdeni, ugye azt mondjuk a szólás szerint, hogy kemény dió. Mint aki gyermekkora óta bicskával töri fel a mogyorót is, az a véleményem, ez utóbbival nehezebb megküzdeni. Ellentétben a dióval, a sima héjú mogyoró „féltekéi” úgy eggyé vannak forrva, hogy illeszkedésük helye sem látszik. Ezért aki ezt is bicskával kívánja feltörni, élesre fent szerszámmal kell, hogy nekifogjon a művelethez.
A kisméretű makktermésnek a díszes „fészkéből” kikandikáló alsó, kissé hegyes részét ugyanis el kell távolítania, mondjam azt, meg kell tompítania. Ha ez sikerült, csak azután tárul fel egy rövid szakaszon a héj mesteri összeilleszkedésének hajszálvékony vonala. Ezen a helyen lehet aztán, ugyancsak a penge hegyével feltörni a keményfalú, sima tapintású magházat. Munkálkodásod jutalmaként aztán élvezheted a semmivel össze nem téveszthető mogyoróbél ízét és állagát!
Ilyenkor, augusztus közepétől kezdve érik a mogyoró, meggyőződhetsz, ha kimész valamely közeli erdő szélébe. Igaz, a mogyoróbokor nem igazán mutatja, inkább azt mondanám, rejti termését a levelek alatt és között.
Szóval, most érleli ez a küllemében is megkapó, sima, fényes kérgű és kedves „társunk” termését – avagy nem érleli. Mert bizony mogyorószüretre készülve könnyen megtörténhet, hogy úgy járunk, mint egy nagyapa a minap, aki unokájának akart kedveskedni, egyik hajlékony mogyoróágat a másik után húzta közelebb magához, gyűjtögette a friss termést, aztán sorra nyitotta fel bicskájával a magházat, de belet alig talált benne. Kis várakozás után meg is kérdezte az unoka, hogy nagytata, van bele? A válasz sem késett, székelyünk esze máris villant:
– Tatának igen, de ennek a hitvány mogyorónak nincs!