Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Jogos a közigazgatásban dolgozók aggodalma az egységes bértörvénnyel kapcsolatban – nyilatkozta hétfőn Klaus Iohannis államfő, hozzátéve, reméli, hogy a parlament és a kormány orvosolni fogja a jogszabály hibáit.
„Jogos a szakszervezetek aggodalma. Remélem, hogy az illetékesek megértik ezt, és javítanak a törvénytervezeten, ellenkező esetben az értéktelen lesz a helyi közigazgatásra nézve. (…) Az egységes bértörvényt közösen dolgozza ki a parlament és a kormány, övék tehát a felelősség, ugyanakkor azonban kiváló alkalom ez arra, hogy megvalósítsanak valami jót, és kívánom, hogy ez így történjen” – fogalmazott az államfő.
A közigazgatásban dolgozókat tömörítő szakszervezetek országos szintű tiltakozó megmozdulásokat hirdettek jövő hétre.
„Jövő héten, szerdán tüntetésre kerül sor a parlament épülete előtt, a megmozduláson a helyi közigazgatásban dolgozó több mint 10.000 alkalmazott vesz részt, a törvényi előírásoknak megfelelő bértáblát követelve” – nyilatkozta egy hétfői sajtótájékoztatón Sebastian Oprescu, a közalkalmazottak országos szakszervezetének elnöke. Szerinte országos szinten több mint 120.000 személy vesz részt a tervezett tiltakozó akción.
Az egységes bértörvény tervezete szerepelt a felsőház tegnapi plenáris ülésének napirendjén; a törvényt első házként tárgyaló szenátus házbizottsága eldöntötte. Az erről szóló vitát – ha szükséges – ma és szerdán is folytatják – jelentette be a házbizottság ülése után Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus elnöke.
A 205 parlamenti képviselő által kezdeményezett törvénytervezetet múlt héten kedvezően véleményezte a szenátus munkaügyi bizottsága. A bizottság által elfogadott módosítások közé tartozik többek között az adóhivatalban dolgozó köztisztviselők bértáblájának módosítása, amely megegyezik a központi intézményekben dolgozókéval. Egy további módosítás értelmében az önkormányzat vezetője is részesülni fog a sikeres pályázati projektek után járó 25 százalékos fizetéspótlékban, egy másik előírás szerint 12 havi zsoldnak/bérnek megfelelő temetkezési segély járna a katonáknak és a rendőröknek és 15 százalék bérpótlék a fogyatékkal élő személyeknek.
A tervezet értelmében ugyanakkor a helyi közigazgatás szintjén a megyeközpontok és a megyei önkormányzati vezetők bére esetében lesz a legnagyobb az alkalmazott szorzószám, 9-es szorzóval számolják majd bérüket. A megyeközpontok alpolgármesterei és a megyei tanácsi alelnökök bérénél 7,5-ös szorzót alkalmaznak majd. Más városok polgármestereinek, alpolgármestereinek fizetése esetében az eddigihez képest 1 ponttal nő az alkalmazott szorzó, így a városi polgármesterek bére, a lakosság számának függvényében, 7.250 és 13.050 lej között lesz.
A bizottság „a munka összetettségére” hivatkozva 15%-os bérpótlékot határozott meg a környezetvédelmi hatóságok alkalmazottjainak. 10%-os pótlék jár a kormányfőtitkárság alkalmazásában álló, a törvényalkotási folyamat lezárásában részt vevő alkalmazottaknak, és 15%-os az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) azon munkatársainak, akik a titkosított dokumentumokat kezelik.
Növelték az egyetemek igazgatóinak és főtitkárainak bérét úgy, hogy az adminisztratív vezető fizetése 2022-ben megegyezik majd a dékánok fizetésével, így a rektor és a helyettese után, a korábbi hatodik helyett, a harmadik pozíciót foglalja el a bértáblán. Ugyanakkor a bizottság javaslata szerint az egyetem szenátusának elnöke rektori, a főtitkár dékánhelyettesi szintű fizetést kap.