A „viperaszezon” lassan elkezdődik Háromszéken is, egyik olvasónk már meg is kérdezte levélben, mennyire kell komolyan venni, ha valakit megsebez a hüllő. Azt írja, olyan elméletekről is hallott, miszerint orvosi segítséget sem kell kérni, hiszen bár mérgező, nem halálos a nálunk élő viperák marása. Nos, nem halálos, de azért komolyan kell venni.
Több háromszéki biológus, hüllőszakértő véleményét kikérve megállapítható, hogy sok mindentől függ, mennyire válik veszélyessé a keresztes vipera marása: például a kígyó korától, vagy hogy mikor mart utoljára, hiszen minél hosszabb ideig tárolja a méregzacskóban, annál sűrűbb, erősebb lesz a mérge. De az is fontos szempont, milyen végtagot hány foggal mart meg a hüllő. „A marás veszélyessége nagyban függ a megmart személy fizikai, fiziológiai, de akár lelkiállapotától is, illetve az életkorától” – részletezték a hüllőszakértők, hozzátéve, valóban „nem olyan fekete az ördög, mint ahogy lefestik”, ám marás esetén orvosi segítséget kell kérni. A méreg ugyanis feloldja a vérerek falát, így fájdalmas ödémát okoz, a megmart végtag eldagad, megkékül, zöldül, esetleg elhal. A halálos kimenetel azért meglehetősen ritka.
„Marás után a lehető legsürgősebben orvoshoz kell vinni az áldozatot, vagy a 112-es sürgősségi hívószámon kell segítséget kérni. Legutóbb például Kommandóról riasztottak, mi pedig a beteggel szembeküldtük a szérumot mentőautóval, így még útközben, időben megkaphatta” – tájékoztatott András-Nagy Róbert, a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház igazgatója. Így tudtuk meg, hogy van raktáron méreg elleni szérumuk. Azt is elmondta, míg 2016-ben két marást jegyeztek, tavaly egyetlen személy sem kért segítséget tőlük, illetve idén sem kezeltek még kígyómarás miatt senkit. Az elmúlt években Háromszéken nem történt haláleset az említett hüllő marása miatt.
Egy mérges faj a térségben
Három őshonos kígyófaj található a Csíki-medencében: két sikló, illetve egy viperafaj, amely elvileg a mérges kígyók közé tartozik, marása azonban többnyire ártalmatlan – nyilatkozta Demeter László biológus a Csíki Hírlapnak. „A vízisikló (Natrix natrix) és a rézsikló (Coronella austriaca) teljesen ártalmatlan, ezzel szemben a keresztes vipera (Vipera berus) valóban mérgező, azonban ennek a mérge sem halálos. Az esetek 90 százalékában akkor sem lesz különösebb baja az illetőnek, ha semmit sem tesz a marás után. A siklókat úgy lehet a viperától megkülönböztetni, hogy utóbbinak hirtelen keskenyedik a farka, és általában jól látható a hátukon egy folyamatos, cikk-cakkos mintázat. A rézsikló hasonlít a viperára, de nem folytonos a hátán a mintázat, csak a fejük hasonló. A vízisikló alapszíne szürke, a rézsiklóé barna, a viperáknál pedig a nőstények barnák, a hímek pedig szürkék. Emellett létezik a térségben egy úgynevezett lábatlan gyík, amelyet gyakran összetévesztenek az emberek a kígyóval (Anguis fragilis). Ez is teljesen ártalmatlan, és onnan lehet megkülönböztetni a kígyóktól, hogy sokkal fényesebb, pikkelyesebb a bőre” – magyarázta Demeter László, hangsúlyozva, nem kell elpusztítani a kígyókat, ha találkozunk velük, ők is ugyanolyan részei a természetnek, mint a többi faj; rágcsálókat, gyíkokat fogyasztanak, nem az embert támadják meg.
„míg 2016-ben két marást jegyeztek, tavaly egyetlen személy sem kért segítséget tőlük” – kicsit nem vagy tisztaban, melyik evben is vagyunk, Teddyke