Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nem szerencsés „kapkodni”

Nem szerencsés „kapkodni” Kovászna megye

Mi a helyzet azokkal a turisztikai foglalásokkal, amelyek a koronavírus-járvány miatt nem jöhettek létre? Visszajár-e a foglaló? Mi van az early-booking típusú szerződésekkel? Visszaadja-e a pénzt a Booking.com? Ezekkel a kérdésekkel kerestük meg László Endrét, a Kovászna Megyei Iparkamara alelnökét, turisztikai vállalkozót.

László Endre szerint külön kell kezelni azokat a foglalásokat, amelyek április–májusra, és külön azokat, amelyek június–júliustól odafelé érvényesek.

– Az áprilisi foglalásokat biztosan nem lehet érvényesíteni, hisz a szállodák zárva vannak, és azt gondolom, hogy ez májusban is így marad. Ezekben az esetekben valamiféle eljárással kártalanítani kell a megrendelőt, de ez csak ritkán jelenti azt, hogy visszakapja a befizetett pénzét – állítja a kamara alelnöke.
A leggyakrabban használt módszer a halasztás. Ha nem csomagról van szó, csak például egy szállodafoglalásról, ezt újra lehet programálni, és egy későbbi időpontban venni igénybe. Ha turisztikai csomagról van szó, tehát a szállás mellett legalább utazás, vagy egyéb szolgáltatás is van (a szálláshelyi étkeztetés nem számít külön szolgáltatásnak), akkor kellett kössenek utasszerződést, amelyben szerepelnek a lemondási feltételek. Ezek – ha április–májusról van szó – módosulnak. Itt is legtöbb esetben a halasztást ajánlják fel, vagy az utazás értékében egy csekket állítanak ki, amit későbbi időpontban lehet beváltani. Ez utóbbi rugalmasabb, de valamennyi (kb. negyven euró) költséggel jár.

Hirdetés
Hirdetés

Ugyanakkor tudni kell azt, ha egy április közepére lefoglalt utazást csúcsszezonban (karácsonykor, újévkor) akarunk érvényesíteni, felárat számolhatnak fel – magyarázza a szakember.

– Találkoztunk már olyan esettel is, hogy a megrendelést „dátumtalanították”. Ezek érvényesnek tekinthető szerződések, csak nincs dátum rajtuk. Azt mondják, hogy majd jelezd előre, hogy mikor tudsz utazni, és akkor mehetsz – a szabad helyekről persze egyeztetni kell – részletezi a TTS turisztikai iroda vezetője.

A júniusnál későbbi időpontra kötött utasszerződés lemondási feltételei egyelőre érvényben vannak.
A korai foglalásokra (early-booking) a lemondási feltételek szigorúbbak, hisz ezek éppen azért kerültek kevesebbe, mert „merevebb” rendszert használnak. Ugyanakkor itt sem „vehető el” a pénz, ha a szálloda bezárt, minimum halasztást kell ajánlaniuk.

Ami az egyéni foglalásokat illeti: a szükségállapot felülírt néhány bevett gyakorlatot. Így például, a Booking.com nemzetközi szállásközvetítőn lefoglalt szállások árát vissza kell fizetni, amennyiben a szálloda bezárt. Az előírás akkor is érvényes, ha úgynevezett „nem lemondható” szállásról van szó.
László Endre azt mondja: nem szerencsés „kapkodni”.

– Nem kell önként lemondani például egy május 10-ei londoni repjegyet, mert akkor nem adnak semmi kártérítést. Meg kell várni, míg a légitársaság értesít arról, hogy törölni kénytelen a járatot, mert akkor neki kell felajánlania valamilyen kárpótlást – mutat rá a szakembe

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2020. április 20., 22:22
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Bookingon keresztül volt Krakkóban lefoglalva egy panzió április 23-27 között ! A lefoglalást a tavaly már lefizettem!A koronavirus miatt kaptam egy e-mailt a bookingtol hogy a panzió zárva van és nem tudnak fogadni! Lemondási lehetőségem volt az e-mailben, és ami után lemondtam, ra 3 napra vissza utaltak 90%-ban a teljes arat!