Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A Föld napja: az egészséges környezethez való jogot kérik világszerte természetvédelmi szervezetek

A Föld napja: az egészséges környezethez való jogot kérik világszerte természetvédelmi szervezetek Külföld

Természetvédelmi szervezetek az 50. Föld napja alkalmából világszerte arra kérik az Egyesült Nemzetek Szövetségét (ENSZ), hogy az egészséges természeti környezet kerüljön be a minden embert megillető alapvető emberi jogok közé – olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Intézet (MME) MTI-hez szerdán elküldött tájékoztatójában.

Hirdetés
Hirdetés

Április 22-én ünnepelik világszerte a Föld napját. Az idén 50. évfordulójához érkező kezdeményezéshez az évek során 175 ország csatlakozott, így minden évben globális szinten több ezer esemény keretében hívják fel a figyelmet a Föld természeti környezetének megóvásának fontosságára.

Mint írják, a Föld napja 50. évfordulója alkalmából a BirdLife International – amelynek az MME a magyarországi partnerszervezete – nyílt levelet fogalmazott António Guterresnek, az ENSZ főtitkárának, amelyben azt kérik, hogy a koronavírus-járványra adott válaszlépések egyikeként az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatába kerüljön be egy 31. cikk, amely az egészséges természeti környezethez való jogot biztosítja.

A nyílt levél célja, hogy a szeptemberben tartandó ENSZ Közgyűlés napirendi pontjai közé bekerüljön a 31. cikk, így esély van arra, hogy 2023 decemberére, a nyilatkozat elfogadásának 75. évfordulójára a Közgyűlés is jóváhagyja azt.

Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata egy ENSZ által elfogadott nyilatkozat, ami a második világháború romjaiból született, és a történelemben először olyan alapvető jogokat fogalmazott meg, amelyek minden embert megilletnek és amelyet egyetemes szinten védeni kell. A nyilatkozat 30 cikkben foglalja össze az alapvető polgári, kulturális, gazdasági, politikai és szociális jogokat, azonban a környezet egészségéről, amelytől szinte minden életforma – így az ember is – függ, nem esik említés – olvasható a közleményben.

Amennyiben a kezdeményezés sikeres, ez a kiegészítés lenne az első módosítás a nyilatkozat 1948-as megfogalmazása óta.

Korábban is voltak próbálkozások, hogy az egészséges környezethez való jog bekerüljön a nyilatkozatba, de talán a koonavírus-járvány most elég erős nyomást gyakorol az ENSZ-re és a világ polgáraira, hogy közösen állítsák helyre a természeti környezetet, amely megvédhet minket a jövőben felmerülő hasonló válság esetén.

A tájékoztató idézi Patricia Zuritát, a BirdLife International ügyvezetőjét, aki elmondta: a koronavírus-járvány a legnagyobb globális válság a második világháború óta. A járvány alakulása kétségbeejtő, de esélyt adhat a világ vezetőinek arra, hogy átformálják a társadalmat annak érdekében, hogy jólétünk és a következő generációk jóléte biztosítva legyen.

A tájékoztató idézi még Halmos Gergőt, az MME igazgatóját, aki szerint a globális válsághelyzetekből a kiutat, csak globális együttműködéssel lehet megtalálni. A járvány-, a klíma- és biológiai sokféleség válság elleni küzdelem is csak így lehetséges.

A nyílt levéllel kezdeményezett szimbolikus lépés fontos alap lehet a későbbi helyes közös irány megtalálásához és a valós cselekvéshez az egészséges természeti környezet megőrzése és helyreállítása érdekében – tette hozzá az MME igazgatója.

A magyar nyelvű felhívás az MME honlapján érhető el. A globális petícióhoz pedig a http://www.birdlife.org/article31 oldalon lehet csatlakozni.

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás