Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Alkotmányellenesek a kijárási tilalom megszegéséért kirótt bírságok

Alkotmányellenesek a kijárási tilalom megszegéséért kirótt bírságok Románia

Az alkotmánybíróság szerdán alkotmányellenesnek nyilvánította azt a sürgősségi kormányrendeletet, amelynek alapján hatalmas bírságokkal sújtották az elmúlt két hónapban a kijárási tilalmat megszegőket.

Hirdetés
Hirdetés

A rendelet ellen Renate Weber ombudsman emelt alkotmányossági kifogást. Kezdetben 100 lejtől 5 ezer lejig terjedt a kiszabható bírság értéke, de április 3-i hatállyal szigorítottak és jelentősen megnövelték az alsó és felső határt a 34-es számú sürgősségi kormányrendelettel. Így magánszemélyek esetében a bírság 2 ezer lej és 20 ezer lej között mozgott, jogi személyek esetében a felső határt 70 ezer lejben állapították meg.     

Az alkotmánybíróság ezt a 34-es számú rendeletet nyilvánította teljes egészében alkotmányellenesnek. A taláros testület azt kifogásolta, hogy a rendelkezések nem voltak világosak, nem írták le elég pontosan, hogy milyen helyzetekért, szabályszegésekért szabhatnak ki a rendőrök bírságot a rendkívüli állapot idején érvényes kijárási tilalmat megsértőkkel szemben. Úgy vélték, hogy a hatósági személyek egyéni, szubjektív megítélésén múlott, mekkora bírságot róttak ki, ami alaptörvénybe ütköző.

A román média értelmezése szerint jogorvoslatot csak azok kaphatnak, akik megtámadták a bíróságon a bírságokat. Egyes ügyvédek úgy vélték, hogy ezt még azok is megtehetik, akik már kifizették a bírságot. Weber az alkotmánybíróság döntésének közzététele után reményét fejezte ki, hogy a kormány hatályon kívül helyezi a rendkívüli állapot idején kiszabott bírságokat.

Két hónap alatt a hatóságok több mint 300 ezer bírságot szabtak ki összesen 120 millió euró értékben, ami Európában rekord. Jogászok most arra számítanak, hogy a megbírságolt személyek elárasztják kereseteikkel az amúgy is túlterhelt bíróságokat.

Ludovic Orban miniszterelnök szerdán bírálta az alkotmánybíróság döntését. Úgy vélte, hogy a taláros testület „a törvényszegők oldalára állt”, és azokat az állampolgárokat bünteti, akik tiszteletben tartották a kijárási tilalmat.

Orban: az alkotmánybíróság nyilvánvalóan politikai döntést hozott

Az alkotmánybíróság nyilvánvalóan politikai döntést hozott a szükségállapot alatt kiszabott bírságok ügyében – nyilatkozta szerda esti sajtóértekezletén Ludovic Orban miniszterelnök.

Úgy értékelte: az alkotmánybíróság határozata összhangban áll azokkal a határozatokkal, amelyeket, akárcsak a Dragnea idejében, „egy törvényszegő, rendkívül szűk réteg érdekében hoztak”, és figyelmen kívül hagyja a lakosság 98% feletti „túlnyomó többségét”, amely ebben az időszakban „felelősségteljesen” viselkedett.

„Ez a döntés olyan helyzetet eredményezhet, amelyben a hatóságok már nem tudnak kiszabni bírságot a szükségállapot alatt bevezetett szabályok megsértése miatt. Megdöbbent ez a döntés, amelynek egyértelműen politikai jellege van” – hangoztatta Orban.

Véleménye szerint az alkotmánybíróság határozata „egy felkérés a törvények megsértésére”.

Ciolacu: a kormánynak azonnal intézkednie kell a bírságok ügyében

A kormánynak azonnal intézkednie kell a bírságok ügyében, mert a bíróságokat lebéníthatja a több százezer per – jelentette ki szerda este Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, miután az alkotmánybíróság helyt adott a a szükségállapot szabályainak áthágása miatt kirótt büntetések összegére vonatkozó óvásnak.

Ciolacu azt mondta: felhívták a figyelmet a katonai rendeletek törvényességével kapcsolatos problémákra, de a kormány „erővel lépett közbe”, és megbírságolt 300 ezer polgárt. Emiatt most sürgősen megoldást kell találnia, hogy ‘a bíróságok tevékenységét ne bénítsa meg több százezer per’.

Meglátása szerint a kormánya a költségvetésbe keletkezett lyukakat a bírságokból befolyó pénzzel akarta kitömni.

A kormánynak azonnal intézkednie kell a bírságok ügyében, mert a bíróságokat lebéníthatja a több százezer per – jelentette ki szerda este Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, miután az alkotmánybíróság helyt adott a a szükségállapot szabályainak áthágása miatt kirótt büntetések összegére vonatkozó óvásnak.

Ciolacu azt mondta: felhívták a figyelmet a katonai rendeletek törvényességével kapcsolatos problémákra, de a kormány ‘erővel lépett közbe’, és megbírságolt 300 ezer polgárt. Emiatt most sürgősen megoldást kell találnia, hogy ‘a bíróságok tevékenységét ne bénítsa meg több százezer per’.

Meglátása szerint a kormánya a költségvetésbe keletkezett lyukakat a bírságokból befolyó pénzzel akarta kitömni.

(MTI/Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2020. május 7., 20:49
    ÉRTÉKELÉS: 2

    A 120 milliot azok kellenne hogy kifizessek akik alairtak a surgossegi rendeleteket.Pl.Iohanis elmegy frau Merkelhez spargat ,epret,almat szolot szedni.Gitaros Orban utcai zenesznek Romaba,Parizsba.Azt hittek hogy most megnyuzzak a parasztot es lesz penz a kasszaba.