Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Orban kifejtette, hogy a helyzet jogi elemzése nyomán jutottak arra a döntésre, hogy kormányhatározattal, a hétfőn életbe lépő 55-ös törvény előírásai alapján rendelik el a veszélyhelyzetet.
A 21-es kormányrendelet eddig is szolgáltatott alapot erre, azonban a veszélyhelyzetet érintő viták és megjegyzések megelőzése érdekében, és azért, hogy a helyzet világos és tiszta legyen, a kormány úgy döntött, hogy kormányhatározattal rendeli el az országban a veszélyhelyzetet, az említett törvény alapján, szögezte le a kormányfő az ülésen.
Hangsúlyozta, hogy a kormányülés előtt összehívta az országos vészhelyzeti bizottságot, tekintve, hogy „a vészhelyzetet elrendelő kormányhatározatban szereplő intézkedések egy részét a bizottság javaslatára kell elfogadni”.
„Annak érdekében, hogy az eljárás minden szempontból törvényes legyen, a vészhelyzeti bizottság 25-ös számú határozatát vettük alapul a kormányhatározathoz. A kormányhatározat elfogadásával gyakorlatilag folytatódik a veszélyhelyzet, amely a vészhelyzeti bizottság határozata alapján lépett érvénybe, de a törvény most már minden eszközt a kezünkbe ad, hogy biztosíthassuk az intézkedések, az emeberek egészségét és életét megóvó rendelkezések betartását” – mutatott rá Orban.
A miniszterelnök bejelentette, az illetékes intézményekkel együtt részletes tervet dolgoznak ki a veszélyhelyzeti intézkedések betartására, amelyet utólag kormányhatározatban rögzítenek.
A kormányfő felszólította a minisztereket, hogy dolgozzák ki a veszélyhelyzetből a saját illetékességi területükre érvényes szabályokat.
Minderre azért van szükség – hangsúlyozta a miniszterelnök -, hogy maximálisan akadályozzák a vírus terjedését.
A határozattervezet értelmében május 18-ától életbe lép a 30 napig tartó veszélyhelyzet Románia területén.
Ludovic Orban kormányfő az ülés elején részletezte a határozatot.
„A törvény előírásainak megfelelően a kormányhatározat három csatolmányt tartalmaz: 1 – A reakcióképesség növelésére hozott intézkedések; 2 – A közösségek ellenálló képességének biztosítására hozott intézkedések és 3 – A kockázati hatás csökkentésére hozott intézkedések. Az elfogadott kormányhatározatot elküldjük a parlamentnek, hogy az jóváhagyja a veszélyhelyzet bevezetését és annak minden intézkedését” – mondta Orban.
A határozat jóváhagyásával a kormánynak „minden törvényes eszköze meglesz a veszélyhelyzet kezelésére, beleértve a bírságok kiróvását is”, szögezte még le a kormányfő.
„Maximális veszélyhelyzetben vagyunk, minden eszközünk megvan a járványügyi intézkedések betartatására” – magyarázta Ludovic Orban.
A hétfői kormányhatározatban 30 napra meghirdetett veszélyhelyzet idején 500-tól 2500 lejig terjedő bírságot kockáztat az, aki nem visel védőmaszkot nyilvános zárt térben, megszegi a kijárási korlátozásokat, vagy tiltott tömegrendezvényeken vesz részt. Kétszer ekkora bírság jár a karanténszabályok megsértéséért, míg a tiltott tömegrendezvények szervezéséért akár 15 ezer lejes büntetést is kiszabhatnak.
A veszélyhelyzet bevezetéséről hétfőn kiadott kormányhatározatot öt napon belül a parlamentnek is jóvá kell hagynia.
(Agerpres/MTI)