Nagyszámú beteget lát el a kézdivásárhelyi kórház, miután a megyeszékhelyi intézmény a vírusellenes intézkedések miatt úgymond „elesett”. Így a céhes városba hozzák a betegeket, a kórház személyzete rendkívül leterhelt.
Nem rejtette véka alá Bokor Tibor polgármester, elégedetlenséggel tölti el, hogy a kézdivásárhelyi kórház lépett elő a megye első számú betegellátó intézményévé. Kézdivásárhely polgármestere a rendszert bírálta, meglátása szerint embertelenné kezdett válni a helyzet az intézményben, ugyanakkor az önkormányzatra is nagy anyagi terhet ró a működtetési költség.
– Azt hiszem, eljött az ideje annak, hogy a háromszéki betegellátási rendszert újragondoljuk és újratervezzük, mert a kézdivásárhelyi kórház alkalmazottai mondhatni esnek át a fejükön, mert rengeteg nehéz esetük van, szerdán is a mentőautók sorban álltak az udvaron, ugyanazon orvosoknak, akiknek el kell látniuk a sürgősségi eseteket, be is kellene menniük – ha még energiájuk és lehetőségük van – a benn fekvő betegeket kezelni. Most már lassan odajutottunk, hogy képtelenek elvégezni a munkájukat, és nem azért, mert nem akarják, hanem egyszerűen nincs rá idő.
Szentgyörgyön unatkoznak
Tudomásomra jutott, hogy ilyen szempontból eléggé rossz a hangulat is a kórházban, az alkalmazottak körében, mert fizikailag ki vannak merülve. Ezért javasolnám az átszervezést, hiszen tudtommal a megyei kórházban a mintegy 1100 alkalmazott foglalkozik alig pár benn fekvő beteggel. Arról nem is beszélve, hogy míg a finanszírozás is hatalmas terhet ró ránk, addig a sepsiszentgyörgyi intézmény a kormánytól jelentős céltámogatást kap – folytatta Bokor Tibor, hozzátéve, hogy nekik csak a megyei tanács adott valamennyi támogatást.
A polgármester elmondta: eddig 500 ezer lejnél is több pénzt fordítottak a kórházra, ez a pénz a vírussal kapcsolatos kiadásokra ment el, havonta csak védőfelszerelésre 100 ezer lejt költöttek.
Nehéz helyzetben
Canea-Kocsis András kórházmenedzser és dr. Borbáth Anikó orvosigazgató megerősítette: valóban sok a munka, és az aneszteziológus szakorvos azt is hozzátette, hogy a volumen a minőség rovására megy, az emberek is panaszkodnak, és teljesen jogosan, hiszen több gondozást igényelnének. Szerintük is kellene valamilyen megoldás, mert a megyeszékhelyi kórház kiesésével özönlenek a páciensek Kézdivásárhelyre, a menedzser pedig visszafogottan nyilatkozott annak kapcsán, hogy a betegbiztosítótól mennyivel kaphatnak több pénzt a megnövekedett esetszám miatt.
Az orvosigazgató hangsúlyozta: a benn fekvő betegekre nem jut elég idő, ez az állapot kihatással van az alkalmazottak moráljára, a kollégái fáradtak, kimerültek. Dr. Borbáth hozzátette: Kovásznáról kaptak segítséget, érkezett támogatás a megyeszékhelyi neonatológiáról, amit ezúton is köszönnek. A menedzser zárszóként köszönetet mondott a személyzetnek is az erőn felüli munkájukért, és kitartásukat kéri.
Értem én, hogy sokat változott a helyzet, de ideje a munka végét megfogni. Minden tisztelet mellett kijelenthetjük, hogy eddig a kézdivásárhelyi kórház hibernált. Minden nehezebb esetet elküldtek a megyei vagy a brassói kórházakba, pláne vasár- és ünnepnapokon. A megyeiben is egyszerre járja az orvos a sürgősséget és az osztályos betegeket is ellátja, triálva az eseteket. Ugyanaz a felkészültség, ugyanaz a diploma, ugyanaz a fizetés.