Nyugodjanak bekeben.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A felkérésünkre róla nyilatkozó Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész Kosztándi Jenőnek és feleségének Katalinnak tulajdonítja a képzőművészet kézdivásárhelyi meghonosítását. Ez ugyanis festőként és nagyhatású tanárként végzett áldásos tevékenységük eredménye volt. Amint megjegyezte, „Kosztándi Jenő már a szocreál körülményei között is kísérletező alkatnak bizonyult.” Festészetébe fordulatot pedig az 1964 augusztusában megrendezett Brassói Tartományi Képzőművészeti Kiállítás hozott. Az Oneşti felé címet viselő olajfestményével ugyanis az erdélyi festészetben „eladdig talán csak a nagybányai neósok és Mattis-Teutsch Jánosra visszavezethető, a modernitást tudatosan felvállaló, ráadásul eredetinek mondható hanggal sikerült megszólalnia.”
A legizgalmasabb időszak azonban az 1968–69-es volt a Kosztándi életpályáján, hiszen „ekkor állította ki absztrakt és absztrakcióval kacérkodó autonóm festői kísérleteit.” Ezek a Múlt árnyai és Kompozíció II. című, a bukaresti Dalles-teremben 1969 márciusában bemutatott festményei. Erre az országos Arta folyóirat is felfigyelt olyannyira, hogy 1969/3. számának a címlapján közölte a kiállítást a maga építészeti környezetében bemutató fotót.
Vécsi értékelése szerint „a rendszerváltozás politikai értelemben is felszabadulást hozott a művész életébe, mert egy csapásra lehetősége nyílt politikai, nemzeti, vallási hovatartozását kinyilatkoztatnia.” Így nem véletlen, hogy a kézdivásárhelyi múzeumnak az ezredfordulót Március Idusa a Millennium Évében címmel köszöntő nagyszabású kiállítására az alkalomra készített képekkel nevezett be. A magyar nemzeti színeket „a maguk zászlószerű élénkségében megjelenítő, centrális kompozíciójú olajfestmények” egyikének az Óda, a másiknak pedig a Kokárda címet adta.
Vargha Mihály szobrászművész meghatottsággal telített hálával emlékezik a Kosztándi házaspárra, kiknek a szerepét és alakját meggyőződése szerint nem lehet egymástól elválasztani, és akiknek „nemcsak a hivatását, de talán a világnézetét is köszönheti.” És valószínű, hogy igaza van, hiszen gyermekkorában, 1972-ben került a kezük alá a kézdivásárhelyi rajziskolába. Ők voltak azok, akik bevezették a színek, formák és vonalak világába, ami elvarázsolta, és megszabta további lépteinek az irányát.
Az őt ért élmények hatására pedig életre szóló barátságot kötött velük, amelynek „egyetlen fontos komponense volt: a tanár. Az a tanár, aki logikusan, következetesen, módszeresen magyaráz, de mondandóját mindig humorral és kreativitással fűszerezi. És az oktató, aki a tananyagot maga is gyakorolja: mi, kisdiákok az órákon átadott tudást rögtön láttuk testet ölteni a Jenő bácsi vásznain és a Katica néni akvarellpapírjain, szénrajzain.”
Nyugodjanak bekeben.
Jenö bácsi édesanyám (a kézdialmási Papp Viola) unokatestvére, így nekem unokabátyám volt. Pár éve még meglátogattam Kézdivásárhelyen, láthattam az állandó kiállítását és a festömühelyében is találkoztunk. 2005-ben Budapesten is volt kiállítása, ahol szintén találkozhattunk vele.
Isten nyugosztalja, emlékezetünkben ill. a töle kapott festményében él tovább!
Vass Gyula
(https://www.facebook.com/gyula.vass.5203)
A Kosztándi festö házaspárnak az emlékét a szivünkben örizzük. Nagyon sokat kaptunk tölük, mint diákok, mint késöbb már felnöttek. Egykori szomszédja.