Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
„Még eltart két-három hetet [a járvány], és azután gyakorlatilag Románia lakossága szintjén eltűnnek a megbetegedések és a járványhelyzet” – mondta a szakember.
Molnár Géza ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a vírus miután bejárja a világot, december végén, vagy jövő év január-februárban visszatér az északi féltekére, így Romániában is számíthatunk egy második hullámra.
A szakember szerint bár az elmúlt napokban enyhén emelkedett az új esetek száma, a járvány továbbra is csökkenő tendenciát mutat.
„A trend lefelé mutat, még akkor is, ha most mindenki abba köt bele, hogy például az utolsó héten, 15-e után, az új eseteknek a száma mind 200 alatt volt, és most utoljára 213. Ez nem mond semmit, előrejelezhető volt, hogy a csökkenő trend időszakában jelennek meg gócok, mert a vírus nem tűnik el egyik napról a másikra. Ezek egyéni megbetegedések. Ha az idejében el van látva, és járványügyi felgöngyölítés szempontjából is ki vannak vizsgálva a közvetlen kontaktusok, akkor nem lesz belőle csak 2-3 eset. Ha nincs idejében ellátva, vagy nincs idejében kivizsgálva, akkor természetesen jelentkezhet esethalmaz. (…) Számítani lehet még ilyen gócok megjelenésére, de ezek már jól izolált, időben és térben körülhatárolt gócok” – magyarázta Molnár Géza.
A virológus arról is szót ejtett, hogy egyelőre nem beszélhetünk a lakosság immunizációjáról a vírussal szemben, mivel egyelőre nincs oltóanyag, így csak a betegségen átesett személyek váltak immunissá.
„A lakossági felmérés június 1-jén fog elindulni, ez egy hatalmas számot fog befogadni, egy jól meghatározott, ún. kohorsz tanulmány értelmében. Körülbelül 28 ezer egészséges személyt fognak kivizsgálni, azért, hogy megállapítsuk az immunitás mértékét, de minden előrejelzés arra mutat, hogy ez az immunitási szint messzemenően nem lesz elég ahhoz, hogy a visszatéréssel szemben lakossági szintű védelmet biztosítson” – fogalmazott a járványügyi szakember.
Molnár Géza szerint sok vita folyik arról, hogy létezik-e újrafertőződés vagy sem, de ilyenről normális körülmények között nem beszélhetünk, csupán a súlyos betegségekkel küzdő pácienseknél jelenhet meg újra a fertőzés.
„Egy immunológiailag nagyon legyengült betegnél (pl. onkológiai esetek, leukémia, dializált beteg) magának a szervezetnek a válaszkészsége nem olyan, hogy immunitást biztosítson, tehát ezeknél lehetséges. A szakirodalomban nagyon kevés utalás volt ilyenre” – mondta.
Az epidemiológus elmondta, a kutatások alapján nem beszélhetünk a vírus mutációjáról.
„Az egyelőre leírt változások csak pontszerűek, lényeges változás nem történt. Tehát nem azért fertőződik újra, mert jön egy új vírus, hanem, mert a szervezetének a védekezési válaszkészsége (antitest-gyártása) bizonyos krónikus, súlyos betegségek miatt nem olyan, hogy válaszolni tudjon rá megfelelőképpen. Ebben az esetben vagy beáll a halál, vagy teoretikusan megfertőződhet újra, de a szakirodalom egyelőre nem beszél nagy esetszámról, csak mint lehetőségről” – fogalmazott Molnár Géza.
A szakember véleménye szerint a koronavírus elleni védőoltás legkevesebb egy-másfél év múlva készülhet el.
„Egyelőre több a reklám és a kereskedelmi érdekbejelentés, mint amennyi a biztos végeredménnyel számoló oltóanyagnak az előállítása. (…) Az oltóanyagnak az engedélyezett, láttamozott és elfogadott piacra kerülése véleményem szerint egy-másfél évnél hamarabb nem nagyon valószínű. Ne felejtsük el, hogy azt még le is kell gyártani” – hívta fel a figyelmet a virológus.
A virológus véleménye szerint a megbetegedések elkerülése érdekében fontos betartani a hatóságok által előírt szabályokat.
„Ahelyett, hogy az oltóanyagot várnánk, tartsuk be azokat az elementáris viselkedési szabályokat, ami nagymértékben megelőzheti – nem kizárja – a fertőzésnek a terjedését. Ez kézmosással kezdődik, kerülni kell a zárt területeken a tömeges jelenlétet, abban az esetben, ha nem elkerülhető, vagy ha beteg van a családunkban vagy a közösségünkben, maszknak a viselése. Ezek abszolút alapszükségletek, ami tőlünk függ, bármelyikünktől” – zárta mondandóját Molnár Géza.
Marhaság ! Minden évben volt, van és lesz is influenza megbetegedés! Mi a fészkes fenéért kell már újból riogatni a meghülyített , megélemlített népet !!??