Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Marthi Jenő, a Perkő Néptáncegyüttes művészeti vezetője kötelességének érzi, hogy azokkal az eszközökkel fejezze ki nemtetszését a trianoni döntéssel kapcsolatosan, amelyekkel rendelkezik, jelen esetben a néptánccal. Jó ötletnek tartja a kezdeményezést, amely azt hívatott bizonyítani, hogy a magyar nemzetet szétszakították, lélekben mindig is egy és egységes maradt.
– Mi, a kultúra művelői, csak meg kell mutassuk táncainkat, népszokásainkat, és máris az egész világ látja, mi a helyzet, milyen igazságtalanság történt nemzetünkkel, és ami ennél is fontosabb: ezzel is bizonyítjuk, hogy nem adjuk fel – véli Marthi Jenő.
Az összetartozás napja alkalmával fontos, hogy hallassuk a hangunk az identitásunkat meghatározó kultúránkon keresztül. Meg kell mutatni azokat az értékeket, amelyek ebben a nagy Kárpát-medencei kincsesládában találhatóak és ragyognak – fogalmazott Melles Endre, a Háromszék Táncegyüttes tánckarvezetője és táncművésze.
– A hagyományos táncainkon, énekeinken és zenéinken keresztül üzenjük, hogy egy nyelvet beszélünk, összetartozunk, mint egy nagy család. A családon belül pedig ápolnunk kell a kapcsolatainkat, egymás felé kell fordulnunk, erősítve magyarságunkat, üzenve, hogy „megfogyva bár, de törve nem” élünk szerte e világon – hangsúlyozta.
A kézdiszentkereszti Tisztás Néptáncegyüttes május 25-én kapott visszajelzést, hogy kiválasztásra került a videójuk, és szerepelhetnek a június 4-re készülő kisfilmben.
– Az interneten láttuk a felhívást, és fontosnak tartottuk, hogy falunk is képviselve legyen – mesélte Pál Eszter, az együttes oszlopos tagja. Annyira jó érzés volt, hogy újra együtt táncolhattunk – még ha csak hatan is – ilyen hosszú idő elteltével. Tudjuk, hogy nem vagyunk hivatásos táncosok, de a néptánc iránti vonzalmunk és szeretetünk a szívünkbe dobog.
Tőkés Csaba Zsolt, a sepsiszentgyörgyi Kincskeresők Néptáncegyüttes vezetője hiánypótlónak tartja a kezdeményezést.
– Nem élhetjük át együtt a nemzeti összetartozás határokon átívelő élményét, ezért ezzel a kisfilm-sorozattal szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy összetartozunk, és arra is, hogy milyen gazdag és sokszínű az a kultúra, amit az őseink ránk hagytak. Mi a zene és tánc nyelvén üzenjük a világnak, hogy egy az anyanyelvünk – fogalmazott.
Benő Barna-Zsolttól, a Bekecs Néptáncszínház vezetőjétől megtudtuk, 2019 januárjában támogatási kérelemmel fordultak a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkársághoz, hogy a századik évforduló alkalmából bekapcsolódhassanak a Trianon-emlékévbe. A terv szerint 100 helyszínen szándékoztak előadást tartani egy év leforgása alatt, az összes elcsatolt területre el akartak látogatni. Nyolcvanhat helyszínt teljesítettek március 9-ig, de a járványhelyzet miatt nem tudták folytatni a turnésorozatukat.
– Nagyon örvendünk ennek a kezdeményezésnek, oltja egy kicsit azt a keserűséget, amelyet a nagy lendülettel végzett munkánk hirtelen leállítása jelentett – fűzte hozzá Benő Barna-Zsolt. – Reméljük, hogy a beküldött videók alapján kirajzolódó térkép mindenki számára egyértelművé teszi azt, hogy ha már az országhatárok nem is, de a közös kultúránk összetart bennünket.
A rövid táncokból összevágott, Sztanó Hédi filmrendező, néprajzkutató és Pál István „Szalonna“ népzenész rendezte 12 perces videó a nemzeti összetartozás napján, június 4-én az összetartozás100Folk Facebook-oldalán (https://www.facebook.com/osszetartozas100folk) lesz megtekinthető. A néptáncos kezdeményezéshez az anyaországon kívül az Őrvidékről, a Felvidékről, a Muravidékről, a Vajdaságból és Erdélyből csatlakoztak néptáncosok.
Trianon száz éve: múlt vagy történelem?
Ma16 órától beszélgetés követhető Tamás Sándor Facebook-oldalán Ablonczy Balázs történésszel, az MTA BTK Történettudományi Intézetének tudományos főmunkatársával, akinek fő kutatási területe Magyarország története a 20. században. A Lendület Trianon 100 Kutatócsoport tagjának frissen jelent meg új, a témába vágó kötete Ismeretlen Trianon. Az összeomlás és a békeszerződés történetei, 1918-1921 címmel. Az online esemény házigazdája Tamás Sándor megyetanácselnök és Antal Árpád polgármester. Moderátor: Csinta Samu újságíró.