Két kézdivásárhelyi lakos is százezer lej fölötti összeggel tartozik az önkormányzatnak
Kézdivásárhelyen kimagasló arányban fizették be a fizikai és jogi személyek egyaránt...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
„A többi járóbeteg-rendelő június 15-én kezdi meg tevékenységét” – mondta András-Nagy Róbert az Agerpres-nek.
Kiemelte, továbbra is online, az intézmény honlapján lehet időpontot foglalni, és a konzultációra érkező betegek előzetesen járványügyi vizsgálaton esnek át.
„Előzetes szűrésen mennek keresztül a lehetséges koronavírus-fertőzés azonosítás céljából. Kérjük a pácienseket, hogy tartsák be a foglalt időpontot, a rokonok csak indokolt esetben kísérjék el a beteget, és legfeljebb egy személy. Ebben az esetben a betegeknek, illetve az őt kísérő rokonnak is maszkot kell viselnie. Ismétlem, tartsák tiszteletben a foglalt időpontokat, ne érkezzenek egy, vagy fél órával azelőtt” – mondta a kórház vezetője.
András-Nagy Róbert hozzátette, hogy amíg a COVID miatt zárva voltak a járóbeteg-rendelők, az orvosok továbbra is folytattak konzultációkat, elsősorban távorvoslással, telefonon vagy interneten keresztül. A kórház továbbra is megtartja ezt a konzultációs rendszert olyan esetekben, amikor nem fontos a beteg fizikai jelenléte a rendelőben.
(Agerpres)