Nem csak letudni kellene az okozott kart , hanem valamit tenni is a gazdakert!
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A napokban Zágonon sepert végig a jégeső, szinte fél órán át tartott, aminek következményeként az úton többujjnyi vastagságban állt a jégréteg. Nem sokkal azt követően az esőzés miatt a kiszáradt patakmederben egyes helyeken úgy felgyülemlett a víz, hogy kotrógéppel kellett medret ásni. Kiss József polgármester elmondta, az áradást főként az okozta, hogy egyes lakók nem takarították ki az árkokat, ezért az elkövetkezőkben büntetik azokat, akik nem tartják rendben a sáncot a kapu előtt.
Zabola községben is pusztított a jég, főleg Tamásfalva végében okozott kárt a terményben – tudtuk meg Demes Botond alpolgármestertől. Szentkatolna községben is elverte a termést, főleg Márkosfalva, Martonfalva, Hatolyka határaiban – mondta Tusa Levente polgármester. Értesüléseink szerint Csernáton egyes részein is jelentős károkat okozott a jég a terményben.
A jeget pénteken árvíz követte, mely Szacsván, Nagypatakon, Kisborosnyón és Dobollón öntötte el az udvarokat. A vízügy vezetője, Ioan Ilaș mérnök elmondta, szerencsénkre ott, ahol kiemelt figyelemmel követték az áradások alakulását, Bácsteleken, Bélmezőn, visszaesett a víz szintje, tehát a rendszer jól működik, mert Brassó sem nyitotta meg a zsilipeket fennebb, a gátnál.
Kanyó Antal borosnyói alpolgármestertől megtudtuk, a Nagypatak kiöntött, s közel 100 lakás pincéjét, portáját vette fel Kisborosnyón. Sajnos, volt olyan hely, ahol a bárányok belefulladtak az iszapba. A tűzoltókkal közösen az önkormányzat is részt vett a víz elleni harcban. Az elöljáró szerint szerencse, hogy néhány évvel ezelőtt kitisztították a patak medrét, különben még nagyobb lett volna a kár.
A pénteki heves esőzések, áradások miatt szombaton Nagypatak, Kisborosnyó és Dobolló több gazdaságában speciális pumpákkal szívatták ki a vizet a tűzoltók. Főképp a pincéket iparkodtak vízteleníteni, de udvarokból is jelentős mennyiségű csapadékot távolítottak el – tájékoztatott tegnap Tolvaj Marius, a megyei tűzoltóság szóvivője. Az akcióban 3 speciális autót, pumpát vetettek be. Vasárnap már nem érkeztek segélykérések, így nem kellett bevetésre menniük.
Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője lapunknak megerősítette, a jégeső a Felsőcsernáton–Martonfalva–Márkosfalva, illetve a Tamásfalva–Szörcse vonalon vonult végig csütörtökön délután. Szerdán pedig a Szépmező–Szentiván–Uzon–Lisznyó vonalon hullott a jég, de ez nem volt épp annyira súlyos. Csernátonban körülbelül 2000 hektár érintett, mondta az igazgató.
Nem csak letudni kellene az okozott kart , hanem valamit tenni is a gazdakert!
Kisborosnyón a patak egy jó darabon alig kis mederben folyik, amikor megárad nem fér el benne, természetes, hogy kijön.A sok erdő kivágása, a medrek szabályozása,a bokrok aljnövényzet kivágása mind hozzásegíti a vízet, hogy nagyobb esőzéskor gyorsan leszaladjon pályáján.Szomorú és sajnálatos a kár, kár a munkáért és az állatok életéért, de mégis meg merem kérdezni, a károsultak közül, hánynak volt kifizetve a kötelező biztosítása, az ami árvíz esetében kell? Kötelező biztosításról beszélek, a 20 eurós PAIDről.
20€ paid! A házamat nincs ahogy károsítsa árvíz és földrengés! Akkor minek fizetni?! Állambácsi tolvaj, mert így cascot nem lehet kötni pl betörésre,tűzre ami a legtöbbünket érdekelne! Ez is 1 fajta diszkrimináció!
Hát azért a földrengésről nem állítanék ilyen merészet,hacsak nincs saját háza :-). 20 euró azt mondom nem olyan sok,és inkább ennyi kára legyen az embernek.A fakultatívat is meg lehet kötni, bizonyos részét a biztosításból pontosan a paidből állnak ha kár van és ezt részletben is lehet fizetni, én úgy fizetem.Megismétlem nem tekintem kidobott pénznek, inkább ez vesszen mint az egész házam amit sohasem tudnék újjáépíttetni.Természetesen mindenki maga dönti el mi éri meg neki.
Ideje lenne az utak feljavitasa elott az aszfalt vagy kavicsreteget felmarni, hogy a paraszt udvara magasabban legyen mint az ut es a viz ne folyon be az utrol az udvarra, hanem az udvarrol folyon ki az esoviz csatorna rendszereben. Mindenhol csak az utakot magasitjak a feljavitas soran, jo pelda erre a Borviz, Budai Nagy Antal utcak. Nehol a gazda udavarra mar 60-70cm-el van az aszfalt ut szintje alatt. Ilyenkor a varosrendeszeti mernok urak szemet nem szurja ez a „kiss kihagas”, de ha veletlenul engedely nelkul nekikezdek, sajat erombol feljavitani a hazat, akkor ram szalnak mint a kakas a tyukra.