Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Az örökösöké marad az árkosi Szentkereszty-kastély

Az örökösöké marad az árkosi Szentkereszty-kastély Kovászna megye

A legfelsőbb bíróság visszavonhatatlan ítélete értelmében az egykori tulajdonos örököseinek, a Jankovich-Bésán testvéreknek a tulajdonában marad az árkosi Szentkereszty-kastély.

Hirdetés
Hirdetés

A csütörtökön kimondott, visszavonhatatlan ítélet kivonatát a legfelsőbb bíróság honlapján tették közzé. A bíróság elfogadta az örökösök fellebbezését a tavaly novemberben kimondott ítélet ellen, mely elrendelte az egykori visszaszolgáltatás felülvizsgálatát. Elutasította, hogy a Román Kulturális Minisztérium belépjen az örökösök elleni perbe, és több mint 30 ezer lejes perköltség kifizetésére kötelezte a restitúció felülvizsgálását kérő Árkosi Kulturális Központot.

Kincses Előd, a Jankovich-Bésán család ügyvédje kijelentette: a nacionál-kommunista visszarendeződés ez esetben csődöt mondott.

A kastély visszaszolgáltatását rögzítő megfellebbezhetetlen ítéletet 2012 novemberében mondta ki a romániai legfelsőbb bíróság, de a Dél-Afrikában, Spanyolországban és Portugáliában élő örökösök csak újabb pereskedések után, 2015-ben vehették birtokba és telekkönyveztethették nevükre a kastélyt és melléképületeit.

Az épületet korábban használó Árkosi Kulturális Központ arra hivatkozva kérte a visszaszolgáltatási ítélet felülvizsgálatát, hogy olyan új, korábban beszerezhetetlen dokumentumok kerültek a birtokába, amelyek bizonyítják, hogy a kastély nem a kommunista államosítás során került a román állam tulajdonába, hanem már 1945-ben az Ellenséges Vagyonokat Ellenőrző és Kezelő Pénztár (CASBI) fennhatósága alá tartozott. Utolsó tulajdonosait ugyanis, az 1944 júniusában meghalt Szentkereszty Bélát és testvérét, Szentkereszty Erzsébetet a román állam 1945-ben „az országból hiányzó”, vélhetően elmenekült személyeknek tekintette.

Az árkosi egykori udvarházat az 1870-es években báró Szentkereszty Zsigmond és felesége, gróf Haller Anna bővítette kastéllyá, jelenlegi alakját báró Szentkereszty Béla, Háromszék vármegye főispánja alakította ki az 1890-es években. Az impozáns épületben 1982-ben a Román Kommunista Párt rendezett be vadászkastélyt Nicolae Ceausescu diktátor számára. A rendszerváltozás után a Művelődési Minisztérium alárendeltségébe tartozó, 1994-ben létrehozott Árkosi Kulturális Központ kapott helyet benne.

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2020. június 26., 18:15
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Kopac elvtársat kellene be perelni a magyar nemzet ellen elkövetett bűneiert Amit tett, az nem csak a jogos örökösök meggyalazasa hanem a magyarság értékeinek az eltiprasa. Hogy tud az utcára kimenni egy ilyen ember, hogy tud embertarsai szemébe nézni! Helyében a megyéből is elkoltoznek!

  • User
    Dátum: 2020. június 26., 21:41
    ÉRTÉKELÉS: 2

    Azért a környéken sok dörzsölt „örökös” szerzett sok ingatlant és földet! 1945 után államosították, de mégis 3. vagy 4. generációs utódok jelentek meg! Kézdi és környéke hemzseg a grófoktól és szektásoktól!😤