Tamás Sándor: Rajtunk, magyarokon múlik, hogy a nacionalista Tîrnoveanu mandátumhoz jut-e Háromszéken (X)
Elkezdődött a 2024-es szuperválasztási év második félidője. Háromszék felkészült jel...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
– Milyen tevékenységet folytat jelenleg az Angustia Egyesület?
– Az egyesület feladata elsősorban lepályázni az Országos Vidékfejlesztési Alapból a térségbe lehívható alapokat, ez az összeg a lefedett terület és népesség számához van kötve. Jelenleg a második fejlesztési ciklus végén járunk, ami számokban azt jelenti, hogy összesen a két periódus alatt közel 6 millió eurót pályáztattunk le a térségben.
– Melyek a legjelentősebb eredmények?
– Az előző fejlesztési ciklusban a pályázatokra szánt 2,3 millió euró 94%-át sikerült kipályáztatni. Ez az önkormányzatok és a civil szféra által benyújtott pályázatok összértékét jelenti. Az önkormányzatok pályáztak erőgépekre, parkosításra, minden elképzelhető eszközre, ami a közösséget szolgálja. Például az amúgy is jól működő községi piacot és az üzlethelyiségeket újították fel helyi alapanyagokat használva. A ciklus költségvetését az igények alapján kilenc intézkedésre bontottuk. Támogatást kaptak az önkormányzatok, az egyesületek, a hátrányos helyzetűekkel foglalkozók, a gazdálkodók, a vállalkozók, az állattartó gazdákat csoportosító egyesületek, az egyházak, teret kapott az innováció, és hangsúlyt fektettünk a képzésre is. Mostanig lepályáztattuk a költségvetésünk 92%-át, és úgy gondolom, nagyobb sikerünk lesz, mint az előző ciklusban, mivel év végéig jogunk van pályáztatni. A következő két évben a pályázatok utánkövetése van soron, majd újabb fejlesztési stratégiát kell kidolgozni a térség számára, amivel újabb pályázati pénzeket lehet lehívni. De ez vélhetően 2022-ben vagy utána esedékes.
– Kik az Angustia tevékenységének közvetlen haszonélvezői?
– A térség minden lakójára hatással vannak a beruházások. A privát szféra által benyújtott pályázatok révén munkahelyek létesülnek, az önkormányzati beruházásokat követően utakat javítanak meg, parkokat létesítenek, piacokat, hídmérlegeket építettek az egész kistérség hasznára.
– Ha csak egy eredményt emelhetnénk ki, melyikre legbüszkébb a csapat?
– Az esztelneki ferences kolostor templomába pályázat révén új orgona épült. Ezt azért érdemes kiemelni, mert pályázatok szintjén kis értékű beruházásról beszélünk, de a közösség számára roppant értékes és hasznos eredmény.
Az Angustia Egyesület 2010-ben alakult Vargha Attila (akkori) esztelneki polgármester kezdeményezésére. A kistérségi társulás – Kovászna Megye Tanácsa mellett – Kézdivásárhely környéki községeket foglal magában: Csernáton, Kézdiszentlélek, Kézdiszentkereszt, Esztelnek, Kézdialmás, Lemhény, Bereck, Szentkatolna, Gelence, Zabola, Torja és Ozsdola. Ezen kívül még 32 tagja van: vállalkozók és egyesületek.