Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mennyire értékes a vérplazma?

Mennyire értékes a vérplazma? Kovászna megye

Országszerte nyitva lesznek szombaton, augusztus 29-én a transzfúziós központok, hogy fogadhassák a véradókat, illetve azokat a COVID-19-en már átesett személyeket, akik plazmát adományoznak – közölte az Országos Transzfúziós Hematológiai Intézet. A tájékoztatás szerint a vérközpontok szombaton reggel 7:30 és 13 óra között fogadják a véradókat, Sepsiszentgyörgyön is.

Hirdetés
Hirdetés

Egy minisztériumi rendelet megkönnyítette a koronavírus-fertőzésből kigyógyult személyek számára, hogy vérplazma-donorok legyenek. Így már nemcsak azok segíthetnek a vérplazmával, az abban található antitestekkel súlyos állapotú embertársaikon, akiket kórházban kezeltek, hanem azok is, akik tünetekkel vagy anélkül elkülönítésben töltötték napjaikat. Illetve azok is, akik egy utólagos teszt során fedezik fel, hogy vérükben a betegségen átesettekre jellemző antitestek találhatók.

A Kovászna megyei vérközpont igazgatójával, Andrei Rosin doktorral ennek kapcsán beszélgettünk arról, mennyire élnek a háromszékiek a lehetőséggel. Nos, az utóbbi időben nem igazán sietnek vért sem adni, plazmadonoroknak a járvány kezdete óta összesen körülbelül 400-an jelentkeztek az egész országban, nálunk pedig csak egy személy: egy orvos.

A plazmaadás egy hosszasabb folyamat, a beteg vénái is kell hogy bírják a kissé vastagabb tűt, és a levétele legalább 40 perc, míg egy normál véradás ennek negyede. Szerencsére hozzánk más megyéből is érkezhetnek plazmadonorok, mert nem mindenütt vannak olyan performáns készülékek, mint nálunk, tudtuk meg az igazgatótól: ezekkel egyaránt lehet külön-külön plazmát, trombocitákat, vörös vértesteket kinyerni, illetve utólagosan is szét lehet választani a vért ezen alkotóelemekre.

Mennyire érezné meg egy személy a vérplazma-adományozást? – érdeklődtünk, és a válasz megnyugtató: semennyire, az két napon belül regenerálódik a szervezetben. Sok folyadékot kell inni, mint egyébként is véradás után. A vérplazmát először letesztelik, minden vírustesztet elvégeznek rajta, az antitesteket is kielemezik: ezeknek a mennyisége el kell, hogy érjen egy bizonyos határt. Miután az intézet megkapja az eredményeket Bukarestből – ez több napba is beletelhet –, várják, hogy valaki írásban kérje tőlünk a plazmát.

A megyéből nem igényeltek ilyet, mert „nálunk kissé konzervatívabbak az orvosok, és értik is a dolgukat, de néhány más megyében minden újdonságot azonnal ki akarnak próbálni, sokszor a rokonok kérik valamely hozzátartozójuk számára” – mondta az igazgató. Azonban személyre szólóan nem lehet plazmát adni, illetve az is az orvos hatásköre, hogy alkalmazza-e a betegnél ezt a fajta terápiát vagy sem. Viszont állandóan nagy a kereslet a különböző vér-alkotóelemekre, főként a gyomorfekélyesek, dialízisre szorulók, daganatos betegek részéről, és ők összehasonlíthatatlanul többen is vannak, mint a Covid19-esek. Rosin doktor azonban azt is megjegyezte, nincs meggyőző bizonyíték arra, hogy a vérplazma segít a súlyos állapotú koronavírusosoknak.

A plazmadonoroknak, mint a véradóknak is, hét ebédjeggyel honorálják a cselekedetüket. A bukaresti tanácsosok a napokban Gabriela Firea főpolgármester javaslatára megszavazták, hogy a fővárosi plazmadonorok 1000 euró értékű ebédjegyet kapjanak, Jászvárosban pedig 500 eurót adnak ugyanezért. Ám „ezek választási fogások, és kontraproduktívak is”, jegyezte meg a doktor.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások