Hétpróbás mesebarangolók
Meseíró Elek apónk tiszteletére, valamint a Magyar Népmese Napjának megünneplésére a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Télen-nyáron láthatjuk szinte bárhol, főleg ősszel, amikor elcsatangol a költőterületéről. Városon, falun egyaránt megtelepszik, fészkét fára építi a törzs közelébe, évente egyszer költ, átlag négy fiókát nevel. A mátyás jó hangutánzó madár, kitűnően utánozza az egerészölyv „kié” kiáltását, olykor becsapja még a madarászt is, ugyanakkor kora tavasszal hallatja a saját énekét.
Óvatosak, éberek, főként azok a példányok, amelyek az erdőben élnek. Nevezik erdő őrének is, jelzi a vad jelenlétét, de azt is, ha ember van az erdőben, a vadászok nem kis örömére. Ősszel makkot gyűjt és raktároz, torokzacskójába öt-hat tölgymakkot is elnyel, egyet rendszerint a csőrében tart, és úgy szállítja éléskamrájába. A magokat egyenként rejti el az avarban, hogy majd a tél folyamán legyen raktáron eledel, még a hó alatt is képes megtalálni azokat.
Persze a sok mag közül mindeniket mégsem leli meg, és azok tavasszal kicsíráznak, szárba szöknek, így a szajkó segíti az erdő természetes megújulását, s nem csoda, hogy az erdő őre mellé megkapta az erdőtelepítő titulust is.
Táplálkozási szokásával már nem nyer pozitív elbírálást, főként, ami az ínyencfalatokat illeti: cserjék, fák termését fogyasztja, hordja a diót, a gyümölcsöskerteket sem veti meg, a kukoricatáblákra is rájár, és kifosztja a madárfészkeket.
Egyik példány nálam a verébpecsenyére szakosodott, így lett vérszajkó a kertem madara. Minden nap arra ébredek, hogy eszeveszettül riasztanak a verebek, szidják a matyit. Tavasszal, amikor meghallottam a verebek jajveszékelését, még azt hittem, karvaly csapott be közéjük, szaladtam ki, hogy megnézzem, és ekkor láttam, hogy nagyobb a baj, ugyanis a karvaly nem minden támadása sikeres, azonban a matyi addig megy a veréb után, amíg elkapja.
Kelemen László