Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A PSD–ALDE koalíció Mihai Tudose brăilai szociáldemokrata képviselőt, a Grindeanu-kormány gazdasági miniszterét, a képviselőház gazdasági politika, magánosítási és reformbizottsága elnökét nevesítette meg az ország új miniszterelnökeként. Az alábbiakban Hegedűs Csillával, az RMDSZ ügyvezető alelnökével készített interjúnkat olvashatják a téma kapcsán.
– Hogyan vélekedik a Sorin Grindeanu utódjaként jelölt Mihai Tudose személyéről?
– A személyen innen vagy túl a legfontosabb az, hogy ismét lesz miniszterelnöke az országnak. Ez az elhúzódott politikai cirkusz senkinek sem tett jót, látjuk, mi történt az euró–lej árfolyammal vagy épp a pályázatokkal. Az RMDSZ szempontjából semmi nem változott olyan értelemben, hogy nagyon hangsúlyosan elmondtuk a kormányválság idején is, melyek a mi prioritásaink, és tulajdonképpen ugyanezen fontos tennivalók érdekében várunk partnerséget a miniszterelnöktől. Egészen pontosan azt, hogy a közigazgatási törvény anyanyelvhasználati jogokra vonatkozó részét kiterjesszék, a szimbólumhasználat ne legyen akadályozva, és a közösségünk számára fontos projektekben megfelelő partnerre találjunk. Ilyen értelemben az RMDSZ céljai sem az elmúlt tíz napban, sem az új miniszterelnök kapcsán nem változtak, itthon akarunk élni Erdélyben, és ugyanolyan jogaink kell legyenek, mint másnak.
– Folytatnák-e a kormánypártokkal nemrég megfeneklett tárgyalásokat?
– Nem hátrálunk meg! Addig mondjuk, addig harcolunk, amíg elérjük azt, amiért minket a magyar közösség a román parlamentbe küldött.
– Talán korai erről beszélni, de miként látja: van arra lehetőség, hogy az RMDSZ kormányra lépjen?
– Az RMDSZ-en belül most nincs föltétlenül támogatottsága annak, hogy kormányozzunk. Úgy vélem, minden olyan eszközt meg kell ragadnunk, amivel a már említett célokat el tudjuk érni, ugyanakkor azt vettem észre, hogy az RMDSZ-es kollégáim inkább a parlamenti támogatás felé hajlanak, illetve arra, hogy a fél éve létező protokollumot folytassuk, és számunkra most fontosabb a parlamentben levő törvények megszavazása, mint egy-két miniszteri funkció.
Bartos Lóránt
Kisebbségvédelmi fejezetet kér az RMDSZ
Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője lapunknak kifejtette, a jövendő kabinettől az RMDSZ többek között az várja, hogy a kormányprogramnak például legyen egy kisebbségekkel kapcsolatos fejezete is, azt hogy a kormány a kisebbségi ügyben legyen elkötelezett. Cseke szerint az RMDSZ-nek ugyanakkor fontos az infrastrukturális beruházások fellendítése is, és az autópálya kérdése kimondottan, hiszen az észak-erdélyi autópálya építésének ügyében az elmúlt hat hónapban szinte egy tapodtányit sem haladtak előre és az erdélyi magyarságnak ez egy nagyon fontos ügye. A kormányalakítással megbízott Mihai Tudose alkalmasságával kapcsolatban pedig Cseke elmondta, nem dolgozott együtt vele, tehát ilyen szempontból nem tudna véleményt mondani.
Arra a kérdésünkre, hogy a parlamenti együttműködésről szóló megállapodás érvényes-e a most következő kormányalakításra is, a frakcióvezető aláhúzta, hogy az RMDSZ nem egy kormánnyal, hanem pártokkal, a PSD-ALDE kormánykoalícióval kötött egyezséget. A megállapodásban pedig az szerepel, hogy minden egyes parlamenti ülésszak után a felek által van egy kiértékelés, tehát az RMDSZ részéről is, ez viszont most áttevődik a kormányalakításra. Kérdésünkre azt is elmondta, hogy a hétfői kormányalakítási tárgyaláson Kelemen Hunor RMDSZ-elnök beszámolt Klaus Johannis államfőnek is az elmúlt heti magyarellenes hisztériáról. „Kelemen Hunor elnök úr elmondta, döbbenetesnek találjuk azt, hogy egy pár óra alatt, szinte gombnyomásra, milyen magyarellenes megnyilvánulások voltak és nem csak egyes politikai szereplők vagy akár egy volt államelnök részéről, hanem a különböző sajtóorgánumokban is ez megtalálható volt”, húzta alá a frakcióvezető. (kiss)
„Egy generációból vagyunk, és azt tudom mondani, hogy a puding próbája az evés. Meglátjuk, miniszterelnökként hogy fog működni, emberként és kollégaként jó kapcsolatot alakítottunk ki, nem tapasztaltam idegen- vagy magyarellenességet, inkább kollegialitást, és remélem, ezt az elkövetkezendő időszakban – bár más-más tisztségben vagyunk – tudjuk folytatni” – mondta Mihai Tudose kapcsán Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, az RMDSZ háromszéki szervezetének elnöke. (bartos)