Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Házszentelések járványidőszakban

Házszentelések járványidőszakban Kovászna megye

Több helységben megkezdődött, másutt meg jövő év elején indul a házszentelés, aminek Háromszéken nagy hagyománya van, a katolikus hívők zöme körében kihagyhatatlan év végi vagy év eleji szertartás. Annak jártunk utána, hogy az egyházak képviselői miként végzik a koronavírus árnyékában a házszentelést, és egy orvos véleményét is kikértük.

Hirdetés
Hirdetés

Háromszék jó néhány településén, így Kovászna városában is megkezdődött a házszentelés. A fürdővárosban de­cember 27-én kezdték el, január 6-án végeznek a városban, azt követően a településhez tartozó falvakban folytatják. Péter Arthur atya kérdéseinkre elmondta, nagyon igyekeznek betartani a szükséges óvintézkedéseket. Amíg az eddigi években kínálmációt is elfogadtak, beszélgettek a családokkal, idén senkinél sem időznek.

„Viseljük az egészségügyi maszkot. Idén csak abban az esetben csókolják meg az emberek a keresztet, ha kikészítenek maguknak sajátot” – mondta el a plébános. Hozzátette, ha mindenki betartja az óvintézkedéseket, szabályosan hordja a maszkot, akkor a házszentelés nem okozhat problémát, különben nem engedélyezték volna.

Kézdivásárhelyen a Szentháromság templom plébániája végzi a házszentelést a körzetükhöz tartozó utcákban, ugyanakkor a Boldog Özséb templom két papja is elindul a városban. Fórika Balázstól, a kantai templom kántorától megtudtuk: szokás szerint a csengettyűsök érdeklődnek előzetesen, hogy fogadják-e az egyház képviselőit, a papok csak az előszobába (ha) bemennek, személyes kontaktus nem lesz, a személyes jellegű beszélgetést ezúttal mellőzik, és a kereszt megcsókolása is elmarad. Azon vannak, hogy a szokásnak eleget tegyenek, de ne okozzanak problémát – nyomatékosított a kántor.
A Boldog Özséb plébánosa, ft. Kovács Péter és segédlelkésze, Kovács József telefonos érdeklődésünkre kifejtette: ők is úgy járnak el, hogy vigyáznak az egészségügyi előírásokra. Ahol fogadják, bemennek, hogy a hívek ne érezzék, hogy csak protokollról van szó, váltanak is néhány szót, és csak az előkészített keresztet használják – ha van a háztartásban. Minden érvényben lévő szabálynak eleget tesznek – hangsúlyozták.

Elhalasztották a házszenteléseket

Baróton elmarad egyelőre az újévi házszentelés – tudtuk meg Tóth József plébánostól. Elmondta, hogy egy korábbi gyűlésen a kerület papsága döntött a halasztás mellett, amely döntéshez Baróton is igazodtak. A házszenteléseket egy későbbi időpontra halasztották, de pontos dátumot egyelőre nem tudnak mondani, hiszen az attól függ, miként alakul a járványhelyzet Romániában. „Lehet egy hónap múlva, de az is lehet, hogy csak majd valamikor húsvét környékén tudjuk elvégezni a házszenteléseket” – nyugtázta a plébános.
Fülöp László miklósvári plébános közölte, hogy az újév 2. napján, szombaton Bölönben kezdik a házszenteléseket, rá egy hétre Miklósváron folytatják, majd ugyancsak egy hét szünet után Ürmösön és Középajtán fejezik be.

Kihagyni a feszület megcsókolását

Sánta Ferenc, a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság járványtani főorvosának véleménye szerint a feszület megcsókoltatását ki kellene hagyni az idei házszentelésből. Fertőtleníteni ugyan lehetne a keresztet olyan anyaggal, ami nem toxikus és gyorsan hat, de a hatás érvényesüléséhez el kell telnie bizonyos időnek, ezért mindenképpen ajánlott ezt a részét a rítusnak kihagyni. Maga a házról házra járás azonban nem veszélyes, ha a papok és kísérőik megtartják a szokásos védelmi intézkedéseket: maszkviselés és -váltás megfelelő időközönként, távolságtartás, kézmosás.
Sánta doktor elégtétellel említette meg, Kovászna megye az országos lista végén „kullog” a fertőzöttség tekintetében, de ettől nem szabad elbizakodni, mondta, a nálunk jellemző fegyelemmel a megelőzési módokat komolyan kell venni, sőt arra is kell figyelni, hogy ne fogjuk meg a maszk szűrőrészét, majd azután ne nyúljunk a szemünkhöz, szánkhoz, annak ellenére, hogy a tapasztalatok azt mutatják, hogy nálunk „nem terjed olyan vadul a vírus”.
A 4%-os elhalálozási mutató azonban a nagy számok tükrében szintén ijesztő méreteket ölt, hiszen 100 ezer embernél már 4000 embert jelent, ezért indokoltak az egészségügyi intézkedések. Az oltásnak viszont vetélytársa nincsen, a vakcinák segítségével már sok elhalálozást, rengeteg embert sikerült megmenteni, számos betegségtől az emberiséget. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2020. december 30., 6:16
    ÉRTÉKELÉS: 0

    A cikkből nem derült ki Sepsiszentgyörgyön mikor kezdik? Meddig lesz elhalasztja? A karácsony fával mi lesz? mi katolikusok csak házszentelés után szoktuk levetkeztetni??

  • User
    Dátum: 2020. december 30., 8:52
    ÉRTÉKELÉS: 12

    Bla, bla bla . A cél az,hogy a táska teljen. Van olyan pap is aki nem temeti el a halottat mig a kepe nincs ki fizetve.

  • User
    Dátum: 2020. december 30., 16:57
    ÉRTÉKELÉS: 16

    Reméltem, hogy a mi papjaink értelmesebbek lesznek az ortodox popaknal, de nem, legalabbis, akikrol en tudok. Hazrol hazra jarnak, a maszkot leveszik, mert ugy-e, nekik beszelni kell – mintha a maszkon keresztul nem lehetne hallani bent, egy lepes tavolsagra, hogy mit mondanak. Van, ahol felorat is elidoznek, utana be a 80 even feluliekhez. A hazakat meg lehetett volna szentelni kivulrol is, a hivek az egyhazi adot ugyis kifizettek volna. Aki nem akar, az ugysem ad penzt es jarvany idejen ez a legkevesebb, amit a papok megtehetnek a hiveikert, hogy nem jarnak hazrol-hazra, novelve a fertozesveszelyt. A jarvany felulirja a szokasokat, a papok lehetnenek rugalmasabbak is (tisztelet a kivetelnek!).