Incidencia…nem sikerült lefordítani? Segítek: előfordulás, gyakoriság, bármilyen körülírás jobb mint ez az incidencia.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Sepsiszentgyörgy és nyolc község (Árkos, Barátos, Csernáton, Kökös, Dálnok, Dobolló, Lemhény, Torja, Kőröspatak) sárgák a jelenlegi állás szerint, de az óvódások, elemisták még a vörös településeken is (Szotyor, Márkos, Futásfalva és Barátos), ahol legfeljebb egy-egy elemi iskola működik, mindenképpen megkezdik majd a tanulást az oktatási intézményekben, és a bölcsődéket is megnyitják.
Településekre lebontva az incidenciát, sárga Szárazajta, Árkos, Kökösbácstelek, Bélafalva, Kálnok, Csernáton, Kökös, Kilyén, Dálnok, Hidvég, Lemhény, Polyán, Réty, Szentkirály, Szentiván, Torja, Kőröspatak. Azokban a helységekben, ahol a következő napokra nem változik a helyzet, az óvodásokon, elemi iskolásokon kívül csak a nyolcadikosok és a végzősök, Kovászna megye többi (zöld) helységében pedig minden óvódás és diák mehet iskolába. Szerda délutáni nyilatkozata szerint a miniszter a szakközépiskolák és posztlíceumok gyakorlati tevékenységeire is megengedi a jelenlétet a megfelelő biztonsági intézkedések mellett. Az egyetemistákra vonatkozóan az egyetemek döntenek, hiszen autonómiájuk van. A települések besorolására vonatkozó adatokat hetente frissítik.
Azt, hogy melyik napi incidencia-mutató szerint döntenek a felsőbb osztályok iskolalátogatásáról, még nem tudják a tanfelügyelőségek, mert nem kapták meg az oktatási és az egészségügyi minisztérium közös rendeletét (ezt szerda éjfélre ígérték), és további részleteket sem igazán, például arról, hogy milyen új szabályok lépnek érvénybe a régiek mellett, lesz-e valami abból, hogy tesztelik majd az iskolásokat. Ez utóbbi kevésbé valószínű, gyakorlatilag kivitelezhetetlen a jelenlegi személyzettel – értékelte Kiss Imre főtanfelügyelő, bár Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter kedd esti nyilatkozatában is utalt erre, amikor az iskolalátogatás szabályairól beszélt.
A szabályokról annyit tudunk, hogy tanárnak és diáknak egyaránt kötelező a maszkviselés (utóbbiakat be sem engedik anélkül), ha egy osztályban egy tanuló covid-fertőzöttnek bizonyul, akkor a többieket letesztelik, és ha fertőzésmentesnek bizonyulnak, az osztályban folytatható a jelenléti tanítás. Ha kettő vagy több tanuló bizonyul betegnek, akkor az osztály online oktatásra tér át, ha egy iskolában szimultán több osztályban is kettő vagy több tanulót érint a járvány, akkor az egész intézmény átvált a távoktatásra. Ha két pedagógus betegszik meg, akik több osztályban is tanítanak, az iskolát bezárják.
A miniszter szerint azok, akik veszélyeztettek egészségi állapotuk miatt, vagy mert veszélyeztetett személlyel élnek együtt otthon, kérhetik, hogy továbbra is online tanulhassanak vagy taníthassanak. Hogy pontosabban kik tartoznak ebbe a csoportba, arra vonatkozóan még írásbeli pontosításra van szükség – mondta a főtanfelügyelő. Ősszel a tanárok között nem akadt ilyen, diák is alig kettő jelezte ezt a speciális helyzetet, most még erről nincs kimutatás, még azt sem tudni, mikor is kell jelezniük az érintetteknek ezt a helyzetet. A megyében 2633 főt kitevő pedagógusi gárda mintegy 6%-a kapta meg az első oltást, 802-en regisztráltak az országos platformra.
Incidencia…nem sikerült lefordítani? Segítek: előfordulás, gyakoriság, bármilyen körülírás jobb mint ez az incidencia.
Duktori szó ez, azért nem lehet lefordítani rendesen. Aszongya a wikipédia, hogy: „Az epidemiológiában… adott populációban adott időtartam alatt előforduló új esetek gyakoriságának mérőszáma.”
Csak be ne lazasodjanak eggyesek mert meg elmarad az iskolakezdes !!!
Nálad biztos elmaradt nem is eGGYszer!
Hat igen…Ez az eggy szem megy nem meggy le a torkomon
Ez a baj ezzel az országgal, a bárhogyokkal, a mindegyekkel, a leszvalahogyokkal, a kisebbikrosszakkal … na meg az „incidenciákkal”, majdnem ezt hittem valami új mexikói sorozat főhőséről van szó.Tényleg ennyire kitörjük, megcsúfoljuk a gyönyörű magyar anyanyelvünket???? Egy újságírónak kutya kötelessége lenne a magyar szavakat használni mert felelősséggel tartozik az olvasóknak a magyar nyelv helyes használatával is? Miért használjunk füleket sértő idegen szavakat amikor olyan gazdag a mi anyanyelvünk???
Ergo ,totál,kvázi egyetértek.Ezekkel találkozunk minden nap ,no meg ,ősmagyar ‘ szavakkal mint:faliment ,prelata,borkány ,stb.
A széklyeknél az egy főre eső hülyék incidenciája kettő.
…ne roncsad tees a statisztikát!
A bölcsődék eddig is nyitva voltak.