Megjelent a Székely Kalendárium, feltárul csodaország kapuja!
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismert...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Hagyományos Székelyföldi mesterségek – revitalizálás, digitalizálás és népszerűsítés által című, Norvégia, Lichtenstein és Izland által finanszírozott pályázat részét képező tárlatot dr. Kinda István néprajzkutató nyitotta meg. A szakember beszélgetőtársa, Nánia Hanna kérdésére válaszolva kifejtette, a Kovászna Megyei Művelődési Központ néhány éve elhatározta, feltérképezi a háromszéki népi mesterségek tárházát. A pályázat sikeres elbírálását követően intenzív munkához láttak, melynek eredményéből láthatunk most itt egy szeletet, a tizenkét mesterséget bemutató pannósorozatot. A 16 hónapig tartó kutatómunka során mintegy 50 foglalkozást azonosítottak, illetve dokumentáltak, amelyeket egy-egy jeles művelőjükkel együtt a mestersegek.ro honlapon mutatnak be egyebek mellett rövidfilmek révén.
– Ez Románia más régióinak élő kézműves hagyományaival összevetve nagy szám, Nyugat-Európa egyes térségeivel összevetve pedig nagyon nagy szám. Ugyanakkor keveset jelent, ha arra gondolok, hogy 100 éve térségünkben több mint száz foglalkozást jegyeztek – hangsúlyozta.
Ami a szóban forgó mesterségek jövőjét illeti, megjegyezte, sajnos, sokszor nem éri meg a mesterembereknek a gyári iparral versenyezni.
– Jó esetben a mester tud inast szerződni maga mellé. Régebb az inas fizetett a mesternek, hogy mellette kitanulhassa a szakmát, míg napjainkban a szabó-, illetve szűcsmesterek maguk fizetnének a leendő inasnak, hogy dolgozzon, és el sem kéne lesnie a szakmát, hiszen a titkot is elárulnák. Ám a fiatalok részéről nincs meg a kellő érdeklődés – tolmácsolta a kutató a mesterek panaszát.
A kiveszőfélben levő mesterségek jelentőségét bemutató tárlat március 12-ig látogatható.