Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Idén már 15-én megkezdődött a Brâncuși-hét, a rendezvények többsége virtuális, azaz internetes a koronavírus-járvány miatt. „Ne keressetek rejtett mintákat, képleteket a műveimben, amit én adok, az a tiszta, egyszerű boldogság. Nézzétek a szobraimat, amíg meglátjátok a lényeget”, mondotta valamikor a stílusteremtő művész. Ismertebb alkotásai: A végtelen oszlop, A csók kapuja, A csend asztala, Csodamadár, Alvó múzsa stb.
Pogány kisasszony (Pogány madonna) című remekművéhez, illetve sorozatához több érdekes történet kapcsolódik. Egyik a diktatúra éveiből való, könyvtárak mélyén valószínűleg ma is lehet találni olyan „művelődési írásokat”, ahol Pogány kisasszony „Domnișoara păgână” címszóval szerepel. A fordítás amúgy tökéletes, nem ezzel lenne gond. Az ügybuzgó cikkíró annak idején nem tudta, vagy nem akarta tudni, hogy a Brâncuși-műben a Pogány az bizony családnév, egy szépséges magyar-zsidó festőművésznő felvett családneve. Jó ideig Constantin Brâncuși barátnője, és ezáltal múzsája volt. Eredeti neve: Pollatsek Margit (1879-1964).
Constantin Brâncuși az élete java részét Párizsban töltötte le. Sokat utazott a világban, néha-néha olténiai szülőfalujába (Hobita, kiejtve: Hobica) is hazavonatozott. Létezik egy vitatott és kétesnek nyilvánított feljegyzés, ahol állítólag Brâncusi hátrahagyja, a halála után a földi maradványait, hamvait nehogy hazaszállítsák Romániába!
(bl)