Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A statisztikák szerint a megfigyelt országok 84%-ában tavaly javult a levegő minősége, főleg a koronavírus-fertőzés terjedésének lassítását célzó globális intézkedéseknek köszönhetően. 2020-ban jelentősen javult a levegő minősége 2019-hez képest, olyan városokban mint Peking (-11%), Chicago (-13%), Delhi (-15%), London (-16%), Párizs (-17%) és Szöul (-16%).
A világszerte a megfigyelt 106 országból csak 24 tartotta be az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020-ra kiadott, a PM2,5-szennyezésre (a 2,5 mikrométer alatti részecskeátmérőjű szálló por) vonatkozó éves ajánlásait.
Az európai városok mintegy fele tavaly meghaladta a PM2,5 által okozott éves szennyezés WHO-ajánlását. E tekintetben Délkelet-Európa, elsősorban Bosznia és Hercegovina, Észak-Macedónia és Bulgária volt a csúcson, Románia a 15. helyen van Európa legszennyezettebb országainak rangsorában.
A dokumentum szerint az európai városok krónikusan szennyezettek, 18%-ukban évente ötven vagy annál több olyan nap van, amikor átlépik a WHO által kitűzött határértékeket. Ezenkívül relatív a kormányzatok levegőminőség-jelentése, hisz míg Észak- és Nyugat-Európában a legsűrűbb a levegőminőséget ellenőrző hálózatok száma, ezt 818 városban monitorozzák, addig Kelet- és Dél-Európában csak 616 várost födnek le a hálózatok.
„A romániai városokban a hatóságok nem ellenőrzik megfelelően a PM2,5 helyzetét. Ennek az adathiánynak az eredményeként megjelent több független mérőhálózat, amelyek értékes adatokat tárnak a nyilvánosság elé. Bukarestben a hat hivatalos mérőállomás közül csak egy figyeli a finom port, és az is a város szélén, a Morii-tó partján található, így a rögzített értékek nem igazán relevánsak”- mondja Alin Tănase, a Greenpeace Románia kampánykoordinátora.
A szakjelentés része a világ legszennyezettebb fővárosainak rangsorolása is, amelyben Bukarest az 51. helyet foglalja el. Ezt a listát Delhi (India) vezeti, a legutolsó helyeken Új-Zéland, illetve az északi államok, Svédország és Dánia fővárosai találhatók.
(Agerpres)