A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra
Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, megh...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A beporzásban a szél közbenjárása igen csekély és bizonytalan. Ha igazán bőséges és viszonylag egyenletes hozamú termést szeretnénk, akkor a beporzó rovarok, és ezen belül is a méhek segítségére kell támaszkodnunk. A beporzásban természetesen a házi vagy mézelő méhek járnak az élen, nagy egyedszámuknak köszönhetően. De mi van akkor, ha nem áll rendelkezésünkre efféle segítség, vagy az időjárási viszonyok korlátozzák a szorgos munkásokat? Ekkor lépnek a képbe a vadméhek. Ezek a vadon élő beporzók, bár jóval kevesebben vannak, mint a háziasított társaik, de egy kirepülés alatt több virágot látogatnak meg, és ami a legfontosabb, hogy a házi méhnél jóval alacsonyabb hőmérsékleten is látogatják a virágokat.
Tehát még ha rendelkezünk is méhcsaládokkal, érdemes a gyümölcsösbe csalogatnunk a vadon élő rokonokat is. Csalogatnunk, de hogyan? Először is, meg kell ismernünk a fajta jellegzetességeit. A fali méhek kis repedésekben, lyukakban élnek. A poszméh (dongó) a mohával, növényi maradványokkal ellátott búvóhelyekben szaporodik és telel át. De a vadméhek mellett jelentős lehet a fürkészdarazsak és egyéb darázsfélék tevékenysége is. Ezeknek a rovaroknak házilag is lehet otthont készíteni, de már kaphatóak is előre gyártott rovarhotelek, illetve úgynevezett darázs garázsok. Ha már megvagyunk az otthonteremtéssel, akkor arról is gondoskodnunk kell, hogy a rovarok nálunk is maradjanak. A szezonálisan virágzó gyümölcsfák nem jelentenek egész éves táplálékot, és könnyen elpártolhatnak tőlünk. Ennek elkerülése érdekében szükséges a terület biodiverzitását növelni, többfajta gyümölcsfával, valamint jó méhlegelőt képező takaró növényekkel.
Tehát, ha igazán jó gyümölcshozamot szeretnénk, ideje elgondolkodnunk, és megteremtenünk a beporzáshoz és az ezt elvégző rovarok megtelepedéséhez szükséges kondíciókat. Ne csak várjuk a termést, hanem egy kis munkával fordítsuk az előnyünkre a természet adta lehetőségeket.
Simó Tamás
Sorozatunkban Simó Tamás erdőmérnök, falugazdász osztja meg tudását olvasóinkkal, kéthetente tőle kaphatnak iránymutatást, hogy miként is érdemes szakszerűen, környezetbarát, bio módon gondozni kertünket. A szakember telefonon is szívesen ad tanácsot az érdeklődőknek, a 0756.726.287-es telefonszámon.