Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Röviden

Támogatás génmegőrzésre

Közel másfél millió lejt utalt a napokban az őshonos, de veszélyeztetett, eltűnőben lévő állatfajtákat tenyésztő gazdák számlájára a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) – számolt be közleményében az intézmény. Az ún. génmegőrzési támogatást őshonos sertésekre, lovakra, juhokra vagy akár szürkemarhákra is igénybe vehették a gazdák. A támogatást július 17. és 19. között folyósította a kifizetési ügynökség: a génmegőrzési támogatásra országos szinten mindösszesen 71 gazdálkodó volt jogosult.

 

Magasabb adóterhek

A kormány augusztus 1-jétől az adótörvénykönyvet is módosította. Így azok a vállalkozók, akik részmunkaidőben foglalkoztatnak alkalmazottakat, több társadalombiztosítási járulékot fizetnek majd, mert augusztustól az 1450 lejes bruttó minimálbér alapján számolják ki az államkasszába befizetendő járulékokat. A törvény hatálya alól kivételt képeznek azok a vállalkozók, akik diákokat vagy maximum 26 éves korú egyetemi hallgatókat, legfeljebb 18 éves korú inasokat, fogyatékosokat vagy nyugdíjasokat foglalkoztatnak pár órában. A kormány szerint az elmúlt időszakban a részmunkaidős szerződések száma gyorsabb ütemben nőtt, mint a teljes munkaidős szerződéseké.

 

Kézművesek a piacon

Az utóbbi években során 17 kézműves sört előállító egység létesült Romániában (leszámítva azon vendéglátóipari egységeket, amelyek a saját maguk által előállítottat forgalmazzák), 2011-ben számuk még csak 2 volt. A legtöbb minisörgyár, szám szerint 5 Bukarestben működik. Egyébként az Európai Sörgyártók Egyesületének (ABE) adatai szerint országunkban mintegy 30 sörgyár működik, s ezek szerint azoknak több mint felét a minisörgyárak jelentik. És még egy érdekes számadat: a hazai sörtermelésnek közel 97%-át a külföldi érdekeltségű cégek állítják elő.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás