Hamar bebiztosította a győzelmet a KSE
Szombaton, a labdarúgó III. Liga alapszakaszának 13. fordulójában a Kézdivásárhelyi SE hazai pályán győzte le az AFC Viitorul Onești csapatát.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A következő adatunk Basa Péterről szól, aki 1566-ban I. Miksa magyar király hadaiban szolgált, majd 1574-ben egy úgynevezett osztályos egyezség felvételekor tanúként szerepelt. Basa Péter Tamás nevű fia Kálnoki Bálint lányát, Druzsinát vette feleségül. Házasságukból négy fiú – (második) Tamás, Péter, István és János – született. István más főemberekkel együtt, részt vett egy Báthori Gábor fejedelem ellen szervezett összeesküvésben, amiért az 1610. március 25-i besztercei országgyűlésen „megnótáztatott”, azaz fej- és jószágvesztésre ítélték. Végül Bethlen Gábor akasztatta fel, a testvérét, Pétert pedig a Dunába dobatta. Az 1614-ben, majd 1635-ben készített lustrák (első) Tamás fiát, Pétert, mint Zabolán élő nobilist, vagyis nemest említik. Később II. Rákóczi György fejedelem fogságba vettette, ahonnan társaival együtt csak 1660-ban szabadult, majd 1666-ban meghalt.
E zűrzavaros időkben a családfa szerint a nemzetség legkiemelkedőbb alakja Basa (második) Tamás, akit I. Rákóczi György 1636-ban a román Lupul vajdához küldött követként… 1642-ben Háromszék főkapitányának választották, 1645-ben már tanácsos, később Konstantinápolyban volt portai követ… 1657. november 1-jén az Erdélyi Fejedelemség mint ország részéről ő írta alá a II. Rákóczi Györgynek adott assecuratoriumot, vagyis garancialevelet. Ott volt Ali pasa, a török által kezdett erdélyi hadjárat szerdárja (főparancsnoka) táborában is, akinek nyomására az erővel Marosvásárhelyre egybeterelt 1661. szeptember 14-i országgyűlés Apafi Mihályt emelte Erdély trónjára. A fejedelem a következő évben a Mikes testvérek „megnótáztatása” miatt ideiglenesen birtokos nélkül maradt zabolai, pávai, kovásznai és lécfalvi jószágokat Basa Tamásnak adományozta.
Mikes Katalinnal kötött házasságából született Basa egyetlen lánya, Heléna, akit később az ozsdolai Kun István vett el feleségül. Az ő frigyükből származott Basa Tamás egyetlen unokája, Ilona, akinek kezét a későbbi történetíró, erdélyi kancellár gróf Bethlen Miklós kérte meg 1667-ben Zabolán… 1671-ben leányágon is kihalt a Basa família.
Pozsony Ferenc: Zabola (2007) – Száz magyar falu könyvesháza sorozat