Hirmondo

Egy jelölt, 51 igen-szavazat

Egy jelölt, 51 igen-szavazat

Május 6-án, csütörtökön falufelelős-választást tartottak a közigazgatásilag Baróthoz tartozó Bodos faluban. Az ötvenegy jelenlevő egyöntetűen nyilvánította ki akaratát: mindannyian igennel szavaztak az egyetlen jelöltre, Gáspár Jenőre, aki korábban volt már önkormányzati képviselő és falufelelős is, most pedig újabb mandátum erejéig képviselheti a falu érdekeit a baróti tanácsban.

Mint azt a helyi kultúrotthonban tartott választógyűlés kezdetén Benedek-Huszár János polgármester hangsúlyozta, a falufelelős egyik legfontosabb feladata az, hogy tartsa a kapcsolatot a baróti polgármesteri hivatallal, értesítse azt, ha valamilyen probléma merül fel a faluban. Bár falufelelősnek bárki jelentkezhetett volna, aki betöltötte a 23. életévét és állandó lakhelye Bodosban van, az egyedüli jelentkező Gáspár Jenő volt. A szavazáson minden 18. évét betöltött bodosi polgár részt vehetett. Miután ismertették a szavazás lebonyolításának módozatát, a jelenlevők az urnához járultak, majd a szavazatok megszámlálása után hamarosan eredményt is hirdetett a szavazóbizottság: mind az 51 jelenlevő igennel szavazott Gáspár Jenőre.

Gáspár Jenő bodosi falufelelős. Van már tapasztalata ebben a munkában

Évente két falugyűlés

Az eredményhirdetés után elsőnek a frissen újraválasztott falufelelős mondott köszönetet a helybélieknek a bizalomért, majd a polgármesternek és a baróti polgármesteri hivatalnak köszönte meg azt, hogy gondot fordítanak a bodosiakra, és időt szántak a falufelelős-választás megszervezésére.

Utána Benedek-Huszár János polgármester emelkedett szólásra. Ő mindenekelőtt a bodosiaknak a 2020-as önkormányzati választásokon tanúsított magatartásáért mondott köszönetet, majd arra is kitért, hogy a bodosiaknak köszönhetően is ismét van parlamenti képviselete Erdővidéknek, aki nem más, mint Gál Károly képviselő, aki szintén jelen volt a falufelelős-választáson. „Az erdélyi magyarságnak mindig kell legyen képviselete a bukaresti parlamentben” – mondta ezzel kapcsolatban az elöljáró.

Majd részletezte, amit már a polgármester-választási kampányában is hangsúlyozott, éspedig, hogy szándéka szerint minden Baróthoz tartozó faluban, így Bodosban is évente két falugyűlést szeretne tartani, egyet tavasszal és egyet ősszel, hogy mindenhol tudomást szerezhessen a lakosság az év eleji tervekről, majd az évközben elért eredményekről is.

– Tavaly ősszel nem tudtunk gyűlést tartani a járvány miatt, de most már 1,10 ezreléken van a faluban a járványmutató, úgyhogy majdnem zöldek vagyunk, így megtarthattuk ezt a gyűlést. Egyúttal beszámolunk az elmúlt hat hónap legfontosabb önkormányzati történéseiről is – fogalmazott az elöljáró.

Közművesítés, majd aszfaltozás a következő 5–6 évben

Elmondta, hogy a baróti tanácsosok megszavazták a 2021-es költségvetését az önkormányzatnak, mely szerint Bodosban idén két beruházásra kerülne sor. Egyrészt a megyei önkormányzattal együttműködve, 50 ezer lejből tatarozzák ki a kultúrotthont, másrészt pedig elkészítik Bodos és Bibarcfalva közös víz- és szennyvízhálózatának tervét. Mint mondta, a vízhálózat megvalósíthatósági tanulmánya már megvan, idén a vezetékeket le is kell tenniük a bibarcfalvi főutcán. Mindkét falu szennyvizét a baróti szennyvíztisztítóba vezetik. A polgármester hangsúlyozta a faluval kapcsolatos elképzeléseit, melyek azonban egész Barót közigazgatási területére érvényesek: az önkormányzat kétmillió lejt szán tervekre idén, azért, hogy hosszabb távon ezekből a tervekből megvalósítások legyenek. „El lehetne most is tényleges céllal költeni ezt a pénzt, de annak kevés eredménye lenne. Azonban, ha kész terveink vannak, akkor pályázatok segítségével ebből a kétmillió lejből akár tízszer, húszszor ennyi pénzt visszafordíthatunk településeink fejlesztésére – érvelt.

– Bodos egy közművesített, kellemes környezetet nyújtó falu lesz – mondta Benedek-Huszár János. – Egyszer azonban el kell látnunk vízzel, majd csatornáznunk kell, és csak utána következhet az egész utcarendszer leaszfaltozása. Ez körülbelül egy 5–6 éves terv.
Iskola és kórház
a bodosiakért is
Kitért a továbbiakban a baróti iskola és a kórház helyzetére, elmondva, hogy idén elkészül Baróton az új iskola, és terv készül a régi-új iskolaépület teljes felújítására is, de tervezik az új iskolaépület mellé az új iskolaműhelyt, és az iskola sportpályáját is felújítanák. A kórházzal kapcsolatban megemlítette az akkreditáció miatt sürgőssé vált munkálatok elvégzésének szükségességét, mint például a kórházudvar teljes felújítása, távlatilag pedig a járóbeteg-rendelő újraépítését, illetve a kórház hátsó részébe tervezett új épületszárnyat, ahol a nőgyógyászat, az intenzív terápia és a sebészet kap helyet, egy közös műtőblokkal. Ezeket a beruházásokat kormány- és uniós pénzekből valósítaná meg a baróti önkormányzat.

Bodossal kapcsolatban megemlítette azt is, hogy szem előtt van a bodosi bekötőút feljavításának terve is, egy csomagban más, további hét baróti utca feljavításával.

Bodosi adóbehajtó

A polgármester ezúttal is vázolta, hogy lakossági közreműködés nélkül nem lehet eredményeket várni a hivataltól.

– Négymillió lejes tartozása van a lakosságnak az önkormányzat fele, ezeket a pénzeket fel kell hajtanunk – mondta.

Ismertette, hogy a polgármesteri hivatalnak, éppen a bodosi Józsa József személyében új hivatalnoka van, aki a sikeres versenyvizsga után, május 17-én kezdi meg a munkát, fő feladata pedig az adók behajtása lesz. A bodosiak, de mások figyelmét is felhívta arra, hogy a polgármesteri hivatal az adósoknak felszólítást küld, majd végzést, végül pedig, ha ekkor sem fizetnek, következik az adósok tulajdonában levő számlák leterhelése, jelzálog rátétele ingatlanjaikra. „Reméljük, erre végül mégsem kerül sor” – nyugtázta.

Együttműködést kért a polgármester

Végül a polgármester kitért az egyháznak a faluban betöltött fontos szerepére is, megígérte, hogy jobban odafigyelnek a bodosi temető rendezettségére, kérte a helybélieket, hogy olyan helyre tegyék a temetői szemetet, ahonnan könnyen el lehet vinni, azokat pedig válogassák szelektíven, ahogy máshol is teszik. Továbbá arra is kérte őket, hogy tartsák rendben házuk elejét, takarítsák ki a sáncokat, mert az önkormányzat ezt a tetemes munkát nem tudja felvállalni, hiszen összességében 41 kilométernyi út menti sáncot kellene takarítsanak Barót körzetében. Megemlítette a Bodosban elmaradásban levő, földtulajdont igazoló papírok kiadásának problémáját is, mint mondta, a késedelemnek végül pozitív hozadéka is lehet, ugyanis a bodosiak nemcsak birtoklevelet, de ezzel együtt telekkönyvet is kapnak birtokaikról.

Pénz az asztalfiókban

Mint említettük, a bodosi falufelelős-választáson jelen volt Gál Károly parlamenti képviselő is, aki szintén szólt a helybéliekhez. A képviselő megemlítette, hogy örvend a helyi terveknek, ám a pénzek ezek megvalósítására valamelyik bukaresti minisztérium irodájának asztalfiókjában lapulnak, onnan meg kell szerezni őket.

Gál Károly, Erdővidék parlamenti képviselője is szólt a bodosiakhoz
– Erre van az RMDSZ két minisztere, a tervek megvalósítása tőlük is függ. Azt azonban mindenképpen számon kell tartsuk, hogy kis régiónk nagy problémái felkerültek a térképre – részletezte.

Végül arra biztatta a bodosiakat, hogy segítsék munkájában a falufelelőst, és reményét fejezte ki, hogy a falu Baróttal együtt a 21. századhoz méltóan fog fejlődni.

„Köszönöm a részvételt, ősszel találkozunk. Közvetítsék Gáspár Jenőn keresztül a gondjaikat” – zárta a falugyűlést Benedek-Huszár János polgármester. 

Hozzászólások