Megtagadta néhány szülő, hogy a sepsiszentgyörgyi Váradi József-iskola step by step tagozatán járó másodikos gyermeke megírja a héten esedékes országos felmérőt. Ennek kapcsán nagy vita kerekedett arról, hogy ha a törvény betűje nem írja, hogy kötelező dolgozatot írni, akkor meg lehet-e ezt tagadni?
A felvetés, mely szerint ez a felmérő fölöslegesen stresszeli a gyermekeket, és amúgy sem releváns ennyi online tanulás után, egyébként pedig megtagadható, mert erre már van precedens az országban – egy krajovai tanítónő osztályában történt hasonló eset – a múlt heti szülői értekezleten érkezett egy szülő részéről. Az illető ugyanazon alkalommal egy már megírt kérvényt is kitett az asztalra – úgymond egy ügyvéddel való konzultálás után –, amelyet az azzal egyetértő szülők aláírhattak. A kérést az iskola vezetőségének címezték, jóváhagyást kérve a felmérő megtagadására.
Fekécs Károly igazgató lapunknak elmondta, 25 aláírással (a 28-ból) megkapta a beadványt, amit ő nem hagyhatott jóvá, mert a felmérő megszervezésére miniszteri rendelet kötelezi az iskolát, az állami oktatás pedig „nem kívánságműsor, ahhoz alkalmazkodni kell.” Ettől függetlenül az ő véleménye is az, hogy fölösleges felmérőt íratni a kicsikkel, különben is az állami oktatás „nem azt kéri számon, amit a gyermek tud, hanem azt, amit nem tud”, de a dolgozat tétnélküli, az eredmény a szülőre, a pedagógusra és a gyermekre tartozik, így fölösleges ekkora felhajtást rendezni miatta.
A tanítónők, a szülők (szám szerint haton) Kocsis Annamária elemi oktatásért felelős tanfelügyelővel is alkalommal ez ügyben egy következő találkozón, aki elmondta: a vonatkozó tanügyi törvény és a vizsgák megszervezésére vonatkozó módszertani útmutató előírja az iskola és pedagógus kötelezettségeit a vizsga kapcsán, a szülő kötelességére nem utal. A felmérés megszervezése okkal és céllal történik, ha viszont a gyermek nem megy vizsgázni, annak számára nem lesz következménye.
Végül a keddi anyanyelvi írásbeli szövegalkotás vizsgán 12-en, szerdán az anyanyelv olvasás-szövegértés felmérésen 13-an hiányoztak. – Ennek nem kellett volna megtörténnie, ki lehetett volna kerülni e konfliktust megfelelő kommunikációval – összegezte álláspontját a tanfelügyelő.
Egy név nélkül nyilatkozó szülő elmondta, megvezetve és befolyásolva érezte magát (és nincs egyedül ezzel az érzéssel). Bár kezdetben ő is aláírta a beadványt, mégis engedte gyermekét vizsgázni, mert biztos benne, rá semmi káros hatással nem lesz e felmérés: ha egy kisdiákot ennyire megvisel egy dolgozatírás, ott más, komolyabb gondok lehetne – vélekedett.
Az ügy fejleményeire – ha lesznek ilyenek – visszatérünk.
Hiszti a biliben. Vannak helyzetek, amikor az előrehozott nyugdíj nem lehetőség, hanem kötelező kellene legyen. És igen, a tanfelógyelőség felelősége azt is észrevételezni és lépni ha valaki nem előre visz egy intézményt hanem akadályozza ananak fejlődését.