Nincs egységes, összefüggő, hatékony törvényi keret, amivel meg lehetne oldani a medveproblémát – közölte kedden Gheorghe Neagu. A Kovászna Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója szerint az elmúlt öt évben több mint ezer medvetámadást regisztráltak Háromszéken.
Az igazgató a prefektus sajtóértekezletén számolt be az elmúlt évek történéseiről. Elmondta: miután 2015-ben védett állattá nyilvánították a medvét, számuk 1200-ról 1600-ra nőtt, így nem csoda, hogy egyre többször merészkednek emberlakta területre.
– 2015 óta csak kivételes esetben lehet kilövési engedélyt kérni, amit nem a helyi ügynökség, hanem a környezetvédelmi minisztérium biodiverzitásért felelős osztálya ad meg, a tapasztalat szerint a kért egyedszám nagyjából felére. Oda jutottunk, hogy mi lettünk Európa és azon belül Románia állatkertje – állapította meg az igazgató.
Hozzátette: miután egyik vonatkozó rendelkezés lejárt, a másikat megtámadták a bíróságon (így formailag nem érvényes), gyakorlatilag nincs törvény, aminek az alapján rendezni lehetne a medvekérdést.
Véleménye szerint az idei év nehezebb lesz, mint a tavalyi, mert 2020-ban a sertéspestisben elhullott több száz vaddisznó és a rendkívül bőséges makktermés miatt a medvék nagy része az erdőben maradt.
A medve bejárt a temetőbe, az kissé szokatlan volt, de a múlt napokban a főtéri parkban kóricált. Mikor megzavarták, a visszavonulás útján csapása volt a falun keresztül. Miként kell viselkednie az embernek, ha a falu között találkozik a medvével? Jónapot kívánok-kal nem ússzuk meg, kérdezzük Ozsdoláról.