Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
1. A tusványosi hajcibálós botrányra a román csendőrség tett a minap csattanós pontot. Mindkét főszereplőjét a politikai cselekménynek – Füttyentő Libériát és Skalpos Fotográfot is – 500-500 lejre büntette a román rendvédelmi hatóság. A banális történet kapcsán megjelent, a határokon átívelő magyar nyilvánosságban dagadó és habzó indulatos vélemények, moralizálások, nőmozgalmi filippikák és embertudományi analízisekhez képest a törvény szigorának e salamoni döntése igazándiból csakis üdítően hathat. A csendőrség ítélete a jog egyenlősítő, az eseti körülményekre vak, elvonatkoztató és egyszerűsítő józansága. Ez a fajta tárgyilagosság nincs tekintettel a résztvevők pártos szenvedélyeire, inkább arra emlékeztet, hogy bár a gyülekezés és a szólás szabadságának alkotmányos garanciái vannak, mégis a jogaikat gyakorló polgárok felelőssége marad ezt a törvénynek megfelelően, civilizált keretek közt gyakorolni.
2. Porcsalmi Bálint RMDSZ-ügyvezető friss interjújában arról értekezik, hogy a román egyesülés centenáriuma miatt nem aktuális a közvéleményt az autonómiával legyezni, inkább visszatérve az „alapokhoz”, egy olyan érzelmi kommunikációra, tájékoztatásra törekszenek, amiből végre kiderülhet a román állampolgárok számára, hogy magyarok is élnek az országban (tipp: szerintem nem fognak nagyon meglepődni).
Ez a közlemény egyértelmű visszalépést jelez a szövetségi elnök és más RMDSZ-tisztségviselők korábbi nyilatkozataihoz képest, akik a gyulafehérvári nyilatkozat apropóján igyekeznek elfogadtatni a román közvéleménnyel az „együtt élő népek” önrendelkezését. Érthető a körültekintés – ha ez magyarázza a nyilatkozatot, és tán döntést ami mögötte áll –, hogy nem akar a Szövetség ünneprontóként konfrontálódni a nemzeti gálán. Csakhogy ez a logika helyt ad a román közvélemény negatív előítéleteinek az önrendelkezésről, vagyis a békés együttélés fogalmán kívülre szorítják az autonómiát. Holott elvileg – és Európa nyugati felében gyakorlatilag is – ez éppen annak a garanciája. A gyulafehérvári nyilatkozat pedig, amely egyszerre illeszkedik a román és az európai politikai hagyományba, teljesen alkalmas és aktuális hivatkozási alap marad az „autonómiázásra”.