Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az államtitkár azt követően nyilatkozott, hogy pénteken Csíkszeredában az erdélyi magyar oktatók Bolyai Nyári Akadémiáján vitatták meg a román nyelv tanításával kapcsolatos nehézségeket. Mint felidézte: idén végezte a nyolcadik osztályt az első olyan generáció, amely immár nem a román anyanyelvű diákok számára kidolgozott tanterv szerint tanulta a román nyelvet.
Országosan a diákok 83,9 százaléka szerzett olyan osztályzatot román nyelv és irodalomból, amellyel átment a vizsgán, ez a magyar iskolában tanuló diákok csupán 55,85 százalékának sikerült. Kallós Zoltán elmondta: nem lehet a diákokat hibáztatni ezekért az eredményekért, ugyanis a magyar nyelv és irodalom képességvizsgán a gyermekek 95,83 százaléka szerezte meg az átmenő osztályzatot. Megjegyezte: ha nem számítjuk a tavalyi vizsgaeredményeket, amelyek a világjárvány miatt sajátos körülmények között születtek, a magyar diákok átjutási aránya a román nyelv és irodalom vizsgán 2-4 százalékkal javult a 2019-es vagy a 2018-as arányhoz képest.
Az államtitkár úgy vélte: azért nem látványos a javulás, mert a speciális tanterv alkalmazása nem volt megfelelő. A tanárok ugyanis nem kapták meg a szükséges felkészítést a kisebbségieknek szánt román nyelv és irodalom tanterv bevezetéséhez, és sokan továbbra is a régi, megszokott tanterv szerint tanítottak. Ezért szükségesnek tartotta olyan képzések szervezését, amelyek a magyar iskolákban tanító román tanárokat készítik fel a speciális tanterv szerinti oktatásra.
Az érettségi vizsgán továbbra is azonosak a követelmények román nyelvből a román és a magyar anyanyelvű diákok számára, mindaddig, míg a jelenleg nyolcadik osztályt végzett korosztály eljut a 9-12. osztályos ciklus végéig.
(MTI)