Tamás Sándor: Rajtunk, magyarokon múlik, hogy a nacionalista Tîrnoveanu mandátumhoz jut-e Háromszéken (X)
Elkezdődött a 2024-es szuperválasztási év második félidője. Háromszék felkészült jel...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A gyűlés első felében az elöljáró beszámolt a faluban zajló, vagy előkészületben levő beruházásokról, és ismertette azok gazdasági mutatóit is. Elmondta, hogy a község költségvetését 16%-ban a helyi bevételek, 4%-ban a megyei tanács támogatása, 80%-ban pedig az államtól kapott pénzek teszik ki. Összesen 2612 ezer lejről van szó, ennyiből gazdálkodik idén Nagyajta község. Elfogadásakor minden tanácsos egyetértett azzal, hogy Középajtán a ravatalozó megépítése a legfontosabb beruházás, melynek tervezése 32 ezer lejbe, megépítése 580 ezer lejbe kerül.
Középajtán ugyanakkor Magyarország kormányának támogatásával megújult az iskola épülete is, a tízmillió lejes költséghez 170 ezer lejjel járult hozza a helyi önkormányzat, kiegészítve a megyei tanács ez irányú támogatását (az arány 50–50%). A beruházás szeptemberre készen lesz, a tanulók az új iskolai évet már ott kezdhetik.
Az önkormányzat ezen felül utcákat telekkönyveztetett Középajtán is, és szó esett arról, hogy lezajlott a földek ingyenes telekkönyveztetésének első ciklusa is, a program viszont folytatódik, aki viszont valamilyen oknál fogva mégis saját költségére telekkönyveztetne, az öt évig adómentességet élvezhet földjei után. Csak egy kérést kell iktatnia ez irányban a polgármesteri hivatalhoz.
A polgármester a továbbiakban beszámolt arról, hogy a község idén is támogatja a baróti kórházat, a Diakónia szolgálatot, valamint az erdővidéki településeket kiszolgáló baróti közös tűzoltóállomást, elkészítették 2900 hektárra a legelőgazdálkodási tervet is, mely legelők 78%-a Középajtán van. Aztán szemétgyűjtést szerveztek, a HKA támogatásával 800 őshonos gyümölcsfa csemetét osztottak ki a két faluban, oltási, véradási kampányokat szerveztek, karácsonyra ajándékcsomagokat állítottak össze gyermekeknek, időseknek, pallókat építettek újra a tavalyi árvizek után.
A kis faluhoz mérten bőséges beszámoló ellenére a gyűlés második felében több jelenlevő elégedetlenségének adott hangot. Volt, aki általános érvényűeket, például, hogy elöregedőben a falu, hogy valamikor Középajta az első falu volt Erdővidéken, most azonban szégyen, ahogy kinéz. A ravatalozó körüli, rég tartó huzavonát is szóvá tették, továbbá azt, hogy a faluban nincsenek rendben tartva a vízelvezető árkok, hogy az autósok gyorsan hajtanak, a régi házak a nagy forgalom miatt repedeznek és hasonlókat. A korábbi, ellenzéki polgármesterjelölt, Gyárfás Éva ötletekkel hozakodott elő: azt mondta, jó volna egy zöldségpiacot létesíteni Nagyajtán, vagy, hogy újra lehetne alapítani Benkő József botanikus kertjét Középajtán, mely valamikor első volt Európában, továbbá gondolni kellene gyümölcs-és zöldségfeldolgozók létesítésére a községben, hiszen sokan eldobni kényszerülnek megtermelt fölöslegeiket. A gyűlés végén úgy tűnt, mindenki egyetértett azzal, hogy haladni csak összefogással lehet, ám néha szükség van a szerdaihoz hasonló, építő jellegű vitákra, véleményütköztetésekre is.