Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Ioana Mihăilă elmondta, hogy Raed Arafat belügyi államtitkárral együtt több távértekezletet is tartottak a múlt héten az egészségügyi igazgatóságok és a kórházak vezetőivel. A videokonferenciákon feltérképezték a kórházak problémáit és számba vették az új fertőzések számának növekedése esetén alkalmazandó intézkedéseket.
A rendelkezésre álló ágyak száma mellett adatokat kértek a kórházak személyzethiányáról is, különös tekintettel az intenzív terápiás részlegekre. A miniszter közölte, hogy ott, ahol szükség van rá, egészségügyi dolgozók kihelyezésével a hiányzó munkaerőt „sürgősen” pótolni fogják.
Ioana Mihăilă elmondta, hogy az eddig összesített adatok szerint 340 ágy áll rendelkezésre a felnőtt betegek és 110 a gyerekek kezelésére a kórházak intenzív terápiás részlegein, az utóbbiak száma azonban 1600-ra is növelhető. Ez azért fontos, mert a koronavírus delta variánsa főként a fiatalokat támadja – tette hozzá.
A miniszter hangsúlyozta, a kórházak leterheltsége a járvány negyedik hulláma alatt jelentős mértékben függ majd attól, hogyan viszonyul a lakosság a koronavírus elleni oltáshoz. „Ez mindannyiunkon múlik. Ha racionálisan döntünk, felismerve azt, hogy a vakcina megvéd minket és a környezetünket a fertőzéstől, akkor ez enyhíteni fogja a egészségügyi rendszerre nehezedő nyomást” – jelentette ki Ioana Mihăilă.
Mihăilă közölte, az Országos Egészségügyi Intézet (INSP) legfrissebb jelentése szerint a koronavírus-járvány negyedik hullámának tetőzésekor a kórházban kezelt fertőzöttek száma elérheti a négyezret is.
A tárcavezető közlése szerint a negyedik hullám várhatóan szeptember végén tetőzik majd. „Ez csak egy becsült adat, ami változhat. Viszont a legrosszabb esetre vonatkozó forgatókönyv szerint a kórházban ápoltak száma elérheti a négyezret a negyedik hullám tetőzésekor” – mondta a miniszter.
A sajtótájékoztatón Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi osztályának (DSU) vezetője elmondta, távértekezletet tartott a megyei kórházak sürgősségi részlegeinek képviselőivel az esetszámok megnövekedésére való felkészülésről. Arra kérte őket, szervezzék meg úgy a munkát, hogy tudják megfelelően ellátni azokat a betegeket is, akiket nem koronavírus-fertőzéssel vagy fertőzés gyanújával szállítanak hozzájuk.
Arafat tájékoztatása szerint jelenleg naponta átlagban 9-10 ezer személy kerül sürgősségre Romániában, ez a szám azonban a járvány negyedik hulláma alatt jelentősen növekedhet.
Raed Arafat elmondta: minden sürgősségi kórházban lesz Covid-részleg, ugyanis az oltás és tesztelés lehetővé teszi a fertőző részlegek jobb elkülönítését.
A beoltatlanokat érő „hátrányos megkülönböztetést” firtató kérdésre válaszolva elmondta: a kormány és a járványügyi operatív törzs a negyedik hullámban is a közegészségügyi szempontok alapján hozza meg döntéseit, amelyek kizárólagos célja a fertőzés terjedésének megfékezése.
Korábban általános korlátozásokat vezettek be, most viszont lehetővé vált, hogy a beoltottaknak, a fertőzésből kigyógyultaknak, vagy a frissen tesztelteknek „engedményeket” tegyenek, így nincs már szükség általános korlátozásokra – mondta. Szerinte ez nem diszkrimináció, hiszen ezekhez az engedményekhez a beoltatlanok is hozzáférnek a tesztelés révén.
(Agerpres/MTI)