Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Bővült Háromszék gazdasága

Bővült Háromszék gazdasága Gazdaság

A koronavírus-járvány és a legszigorúbb korlátozások évében is bővülni tudott Háromszék gazdasága. A legtöbb ágazat növelni tudta üzleti forgalmát és nyereségét, sőt nagyot szakított egy koronavírus teszteléssel foglalkozó egészségügyi vállalkozás. A járványhelyzet egyértelmű vesztese a turizmus és vendéglátás, amely tavaly megyénkben is óriásit zuhant.

Hirdetés
Hirdetés

Bár tavaly a legtöbb ágazat a nehezített körülmények között is növekedni tudott 2019-hez képest, mindezt az addiginál kevesebb alkalmazottal tette. Egy év alatt közel 1500-al csökkent a háromszéki alkalmazottak száma, így tavaly 26.018 személyt foglalkoztattak a magánvállalkozások, derült ki mindez a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara elemzéséből.

Tavaly már nőtt a nyereség

A Háromszéken bejegyzett vállalkozások 2020-as gazdasági eredményeiről szóló elemzés a cégek tavalyi könyvelési mérlegeinek adataira alapoz, és nem tartoznak ide a vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemélyek (PFA, II, AF), szögezi le a kereskedelmi kamara. Kimutatásuk szerint a megyénkben bejegyzett cégek tavaly összesen 6,98 milliárd lejes üzleti forgalmat valósítottak meg, ami 1,69 százalékkal több, mint a lezárásokat és korlátozásokat megelőző 2019-es esztendőben, amikor 6,86 milliárd lejt tett ki az össz üzleti forgalom. A háromszéki vállalkozások tavaly összességében 9 százalékkal tudták növelni nyereségüket 2019-hez képest, hiszen akkor 563,3 millió lejes bruttó profitot valósítottak meg, míg tavaly a bruttó nyereségük 613,8 millió lej volt, derül ki az elemzésből.

A Háromszéken bejegyzett cégek által foglalkoztatott munkavállalók száma viszont csökkenő tendenciát mutat. 2019-hez képest 5,34%-os a visszaesés, de ez a trend már egy évvel korábban is megfigyelhető volt, mutat rá a kereskedelmi kamara, amelynek adatai szerint már 2019-ben – 2018-hoz képest – is 3,06%-kal csökkent a magánvállalatoknál foglalkoztatottak aránya. Magyarázatuk szerint ezek a munkavállalók nagy valószínűséggel átmentek az állami szférába, vagy a nem háromszéki székhelyű multinacionális cégeknél találtak állást.

A szolgáltatásokon nagyobb volt a nyereség

A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara összehasonlító elemzést készített a 7 fő iparág teljesítményéről is. Eszerint az ipar területén tevékenykedő cégek tavaly 2,42 százalékkal, 2,59 milliárd lejre növelték forgalmukat, míg profitjuk 9,89 százalékkal, 163 millió lejre emelkedett. A kereskedelemmel foglalkozó cégek forgalma 4,32 százalékkal nőtt (2,26 milliárd lej), míg nyereségük 1,96 százalékkal bővült (145 millió lej).

A szolgáltatási ágazat első ránézésre ellentmondásos eredményt produkált, hiszen a cégek 5,29 százalékkal (1,11 milliárd lej) forgalomcsökkenést voltak kénytelenek elkönyvelni, ám ennek ellenére 15,46 százalékkal (167,4 millió lejre) növelték profitjukat. A kamara magyarázata szerint ez azt jelenti, hogy a járványhelyzet ideje alatt kevesebb szolgáltatást értékesítettek, de sokkal nagyobb nyereséggel. Példaként emelik ki a PCR-tesztelést végző Pro Vitam egészségügyi szolgáltatót, amelynek egy év alatt megnégyszereződött a forgalma, azaz a tavalyelőtti 3,3 millió lejről 12,8 millió lejre nőtt, míg a bruttó nyeresége majdnem megszázszorozódott (!), azaz a tavalyelőtti 43.200 lejről tavaly 4,1 millió lejre emelkedett.

A mezőgazdászok sem panaszkodhatnak

A járvány első évében is kiemelkedően teljesített az építőipar, az ebben érdekelt cégek 15 százalékkal növelték forgalmukat (409,1 millió lejre), és emellett 22,74 százalékkal bővült a nyereségük (51,3 millió lej). A háromszéki mezőgazdaság is 2,18 százalékkal (346,2 millió lej) tudta növelni forgalmát, míg nyeresége ennél is látványosabban, 21,45 százalékkal (49,8 millió lejre) nőtt. Látszólag a járványhelyzet a kutatás, fejlesztés, high-tech ágazatnak kedvezett, hiszen az ebben érdekelt háromszéki cégek 17,11 százalékkal (119,3 millió lejre) növelték forgalmukat, míg nyereségük 21,75 százalékkal bővült (24,5 millió lejre).

A háromszéki turizmus és vendéglátás a pandémia nagy vesztese, hiszen az ebben érdekelt cégek forgalma 29,60 százalékkal (130,1 millió lejre) csökkent, és elszállt a nyereségük közel fele, azaz 49,25 százalékkal (12,5 millió lej) kevesebb profitot valósítottak meg, mint a járvány előtti évben. A kereskedelmi kamara részletes elemzését a www.ccicov.ro oldalon lehet megtekinteni.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás