Baróton is minden rendben van?
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az iskolák felkészültek, illetve szeptember 13-ig még dolgoznak ezen – jelentette ki határozottan a főtanfelügyelő, aki elsősorban az emberi tényezőre tért ki. Az oktatói gárda biztosítása minden tanintézményben olyan többszakaszos folyamat, amely januárban kezdődik és ősszel ér véget. Elsőrendű feladatnak azt tekintik, hogy a tanévkezdéskor mindig legyen, aki fogadja a kicsiket, óvodásokat és elemi iskolásokat. 450 katedra, mely töredékekből áll össze, még nincs kiosztva, szeptember 8–10. között válik el, mely órák oktatása nem megoldott. Előfordulhat, hogy egyes, nehezebben megközelíthető falvakban lefedetlenül marad pár tantárgy.
Ami az épületeket illeti, vannak olyan iskolák, ahol még folyamatban vannak építkezési munkálatok, de többségükben találtak megoldást, azaz más helyiségeket az osztályoknak. Ez így történt a szentgyörgyi Mihai Viteazul-líceumban és a Székely Mikó Kollégiumban, de Kézdiszentléleken, Nyujtódon is. Magyarhermányban azért problematikusabb a helyzet, mert ott csak úgy bizonyult megoldhatónak az oktatás, hogy a felső tagozat délután jár.
Több iskolának különböző okokból nincs meg a közegészségügyi jóváhagyása, de komolyabb probléma csak az előpataki régi iskolaépületben és a bodzavidéki Virágospatakon van, ahol nincs vízöblítéses vécé, csak egy kinti árnyékszék. Mindkét helyre év végére terveznek beállítani egy higiéniai célokat szolgáló konténert. Más iskolákban van folyóvíz, de az nem iható – ez a 336 oktatási célt szolgáló épületből 24-nél áll fenn –, de ez sokszor az egész falu, község gondja (Bikfalván, Vargyason, Baconban, Mikóújfaluban ez a helyzet), máskor az iskolát ellátó kúttal van baj. A gond egyes esetekben önkormányzati befektetéssel oldható meg, esetleg vízszűrők használatával.
Kovászna megyében tíz iskolaorvosi rendelő van, mind városon, egyesek több intézményt is ellátnak, ötben viszont a megüresedett orvosi állást nem sikerült betölteni. A hat fogorvosi rendelőből öt Szentgyörgyön működik, egy Bodzafordulón. Negyvenkét intézményhez tartozó 66 épületnek a tűzvédelmi engedélyezése hibádzik. Sokszor olyan esetekről van szó, amelyek egyáltalán nem, vagy csak nagy befektetéssel oldhatók meg – részletezte Kiss Imre.
Végül a járványügyi helyzettel kapcsolatban arra is kitért a főtanfelügyelő, a pedagógusok 41%-a, az adminszitratív és kisegítő személyzet 31%-a van beoltva a vakáció előtti utolsó összesítés szerint, de ez az arány az elmúlt hónapokban még valószínűleg nőtt, mert a szabadságolásokhoz ez szükséges volt. A biztonsági intézkedések, feltételek szempontjából az iskolák 75%-át leellenőrzik az iskolakezdésig. A jelenléti oktatást tartják szem előtt, a további részletekre vonatkozóan pedig majd az oktatási és egészségügyi minisztérium rendelkezése lesz a mérvadó (erre vonatkozó írásunk az 5. oldalon olvasható).
Baróton is minden rendben van?
Rendben vannak csak fel kell takarni..idézve egy régi mondást. Az épületek állapota, a vécék milyensége az régi probléma. Június végén elkezdődik a vakáció, s mégis minden esztendőben sok iskola olyan mint egy építőtelep szeptember elején. Pénzügyi problémák is adódhatnak, de legtöbbször a rossz szervezés, menedzsment miatt.
Ami az oktatást illeti, hát megint kezdődik a bolondéria. A szabályokat gyakran változtatják- nézzük csak a maszkokkal kapcsolatban: egy hét alatt először nem jó a textil, utána meg jó. Ha van fertőzött az osztályban, akkor mindenki online. Aki viszi a negatív tesztet, 8 nap után mehet, a másik csak 14 nap után-és még lehetne sorolni. Hát miféle tanítás lesz ennyi bizonytalansággal? A legrosszabb helyzet, amikor az osztályban is vannak gyerekek, a tanár ott tartja az órát, és egy páran online kapcsolódnak be.
Mindenesetre, kedves pedagógus társaim, ismét egy nehéz tanév elé nézünk. Adjon az Isten erőt, egészséget mindannyiunknak, hogy tudjuk végezni a munkánkat becsületesen.
Mit szívtok ott fenn?!
Legalább 5 iskolában megfordultam, de a főtanfelügyelővel még 1 ben sem futtam össze, sem annó Irmuskával! Könnyű pár korrupt tanfelügyelővel és iskolaigazgatóval riogatni a tanárt!