A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra
Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, megh...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A feketeleves e szövegkörnyezetben a török által az ebéd végén fogyasztott kávéra utalt. Mivel az eset történelmi dokumentumokban nem lelhető, a modern nyelvtudomány a kifejezést a magyar szakácsmesterségből eredezteti, ahol fekete színű mártást jelentett, mely színét a beletört főtt vértől, esetleg borba áztatott pirított kenyértől kapta. Számos más népnél is megtalálható a fekete levesnek nevezett, vérrel készült étel: ilyen a spártai melasz dzómosz (disznóvér, ecet, só és disznóhús), görög neve haimatia vagy bafa, a lengyel czernina (alaposan fűszerezett főtt kacsa, gyümölcsök és liszttel rántott, áttört kacsavér), és a liba véréből készülő svéd svartsoppa (alapja a Márton napján elhullt libák vére, bár hogy más alkalommal se kelljen nélkülözniük az édeskés – ribizlilekvár okán – és erősen fűszerezett ételt, a libavért disznóvérrel is helyettesítik).
Misztótfalusi Kis Miklós 1698-as Szakácsmesterségnek könyvecskéje című fontos alapművében a fekete leves készítésének az alábbi a folyamata: „Némellyek pedig a’ fekete levet nem pirított kenyérrel feketítik-meg, hanem ha malatzot, vagy tyúkot ölnek, annak a’ véréből egy kitsínt vésznek egy serpenyőbe, etzettel összve-keverik, a’ vagdaltt almát, hagymát, abba tévén, jól megpergelik, és szép fekete lészen, és a’ többi szerszámokat hozzá tévén, megkészítik: te lássad a’ mint szereted, és a’ mire érkezhetel, mindenképpen jó, ha megtudod készíteni, add fel (mármint az asztalra, az elkészült ételt). Némellyek mandulát, mazsolát, egynéhány fügét tesznek belé; de ezek nélkül is jó; ha pedig te szerét teheted ezeknek, tégy ízlésed szerint. Igen jó étek.”
Berszán-Árus Csilla