Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Veszélyes a macskaszerelem

Veszélyes a macskaszerelem Életmód

Igazán szerencsés, aki megengedheti magának, hogy cicát tartson, netalán többet is. Azonban szeretnénk felhívni a figyelmet, ha netán rendszeresen etetnek kóbor kiscicákat, vagy ilyeneket befogadnak, gyógyíthatatlan fertőző betegségeket is behozhatnak a lakásba. Nem a könyörületről akarunk lebeszélni senkit, csak óvatosságra, az orvosi szűrővizsgálat fontosságára figyelmeztetni.

 

A fertőző betegségekre dr. Kui-Bogdán Szende állatorvos, a K2 kisállatkórház munkatársa hívta fel a figyelmünket.

– A tavaszi macskavírusok okozta járványok kitörésével megnőhet azon egyedeknek a száma, amelyek megfertőződnek ezekkel a betegségekkel, január folyamán is többet hoztak be vizsgálatra hozzánk – mondta dr. Kui.

Az ő elmondása alapján ismertetjük a veszélyeztető tényezőket és a lehetséges kezelési, megelőzési módokat is. A macskaleukózis (FeLV) legtöbbször végzetes, ám oltással kivédhető betegség. A vírus macskáról macskára terjed nyál, vizelet vagy más testnedvvel való érintkezés útján, emberre nem jelent veszélyt. Átörökíthető, de az utódok már a méhben vagy röviddel születés után elhalhatnak, ha mégis felnőnek, tovább terjesztik a leukózist. A tünetek, amelyekre figyelniük kell a gazdáknak (különösen a nem ivartalanított, kijáró egyedek gazdáinak): súlyveszteség, gyengeség, láz, felső légúti gyulladások, fekélyek a szájban, nyirokcsomó-megnagyobbodások, tályogok a bőr alatt.

Az immunrendszer legyengülése miatt több más betegség, daganat is veszélyezteti az állatokat, illetve pusztulásukhoz vezethet. Ha a szűrővizsgálat kimutatná egy macskánál a leukózist, azt az állatot szigorúan el kell különíteni a többitől, illetve oltani kellene a még negatívnak számító egyedeket.

A FIV szakmai rövidítéssel ismert betegséget „macska AIDS”-ként is emlegetik, ez is főleg a kóborló kandúrokat fenyegeti, és bár tünetmentes macskák is léteznek, legtöbb esetben lesoványodással, nyirokcsomó-duzzanattal, vérszegénységgel jár, illetve egyéb gyulladások is felléphetnek. Ha a betegség a leukózissal társul, igen nagy az esély a kedvenc pusztulására, ellenkező esetben tüneti kezeléssel akár évekig meg lehet hosszabbítani az állat életét, de akkor is ajánlott elkülöníteni.

Védekezésként ajánlott a kijáró macskákat már az ivarérettség előtt ivartalanítani, így kevesebbet verekednek, nem párosodnak, kisebb eséllyel fertőződnek.

A FIP, azaz a macska fertőző hashártyagyulladása biztosan halálos betegség, a kezelés is csak pár hetes haladékot biztosít. Különösen ott veszélyeztet tényező, ahol sok macska van összezárva. A FIP-nek van egy nedves és egy száraz változata is, előbbi a gyakoribb és gyorsabb lefolyású: az állat hasában és mellüregében meggyűlik a víz, nehezen lélegzik, lefogy, sárgaság is kialakulhat. A száraz FIP-eseknél inkább a szemet érintő és idegrendszeri tünetek észlelhetők: kontrollálatlan mozgás vagy bénulás, a látás elvesztése.

A K2 kisállatkórházban 10 perc alatt elvégezhető teszttel megállapíthatók a betegségek, akár egyszerre is lehet szűrni mind a háromra, illetve az oltások is rendelkezésre állnak a leghatékonyabb megelőző intézkedéshez.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás