Tegnap a városházán Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója és Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere aláírták az Őrkőn építendő 50 szociális lakás és egy új óvoda uniós finanszírozási szerződését, hamarosan pedig esedékes lehet a harmadik, a közösségi ház építésére vonatkozó szerződés aláírása is. Mindhárom pályázatot a Regionális Operatív Program keretéből támogatják.
A városházi sajtótájékoztatón Antal Árpád bevezetőként elmondta, egy közösség annyira erős, amennyire a leggyengébb láncszeme. A hátrányos helyzetű közösségek érdekében több beavatkozás és befektetés is történik a megyeszékhely három zónájában: Szépmező, Csíki negyed és Őrkő. Emlékeztetett legújabb mandátumának elnyerésekor, 2020-ban tett ígéretére, mely szerint 10 éven belül az Őrkő arculatát megváltoztatják.
A tegnap aláírt szerződéseknek megfelelően a kőbánya alatti részen 200 négyzetméteres parcellákon 25 ikerház épül majd az Őrkőn, amelyekben két-két 61,5 nm felületű szociális, tehát bizonyos kritériumok alapján elnyerhető lakás kap helyet. Ezeket 2023. november végéig kell kivitelezni 17.753.449 lejből, amelyből 13.897.674 vissza nem térítendő támogatás. A Néri Szent Fülöp Általános Iskolához tartozó, régi és igen leromlott állapotú óvoda helyett pedig egy 123 férőhelyes új épületet húznak fel hozzá tartozó játszótérrel és sportpályával, ennek a projektnek az értéke 3.502.348 lej, amiből a városra eső költség 1.034.419 lej; ezt 2023 októberéig kell befejezni. Annak megtippelésére azonban, hogy a tulajdonképpeni munkálatok mikor kezdődnek el, a hazai bürokráciát ismerve nem vállalkozott a polgármester.
Tóth-Birtan Csaba alpolgármester számadatokkal is megvilágította, miért szükséges ez a befektetés az Őrkőn: a helyi fejlesztési stratégia kidolgozásakor, azaz 2017-ben készült felmérés szerint a negyedben levő 526 lakásból 353, azaz 66,2% túlzsúfolt, 66,1%-nak nincsen építési engedélye, 50% közterületre, 20,7% tisztázatlan birtokossal rendelkező magánterületre épült, csak a házak egyötöde áll saját tulajdonú telken, 60%-uk pedig egyetlen helyiségből áll. Azzal kapcsolatban, hogy mit is jelent az integrált szemléletű beavatkozás, illetve a közösségvezérelt helyi fejlesztés, amit most elsőként az országban megpróbálnak megvalósítani, arról Veres Nagy Tímea projektmene-dzser, a Sepsi Helyi Akciócsoport vezetője megjegyezte: a szociális szolgáltatásoknak nincs értelme, ha nincs hol lakniuk a kedvezményezetteknek, de hiába van jó infrastruktúra, ha nem tudnak mit kezdeni vele.
– Ha egy ponton benyúlsz egy közösség életébe, illetve rábírnád őket a változásra, ezer szempontból kell ránézni egy család helyzetére: hiába küldjük a felnőtteket munkába, ha nincs lakásuk, nincs óvoda, ahol hagyják a gyerekeket, de miért menjen a gyerek óvodába, ha sáros utcákon kell odáig evickélnie… Ezért szükséges egymást kiegészítő projektekkel, azaz integrált módon beavatkozni.
Tágabb kontextusban Simion Crețu közölte, a szentgyörgyi önkormányzat egyike azoknak a központi régióban, amelyek a legtöbb uniós támogatást hívták le (24-et), ezzel pedig lakosságarányosan igen előkelő helyen áll.
Jól csinálják!Azzal egyet értek hogynem mindeggy hogy néz ki egy város rész, de ennyi!Annyi más rászoruló szegény ember van akiken lehetne segíteni.Igy soha nem lessz rend az országba, persze adunk ingyen lakást, szegény embert meg hónapokig járatja amíg sikerül egy építkezési engedélyt jó drágán kiváltani mert.ha az nélkül épít megbüntetik .Szociális segélyt adnak,míg másnak nincs munkahely nincs bevétel éljen meg ahogy.tud