Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Cîţu: nagyon sürgősen meg kell oldani a mentőszolgálat reakcióidejével kapcsolatos problémákat

Cîţu: nagyon sürgősen meg kell oldani a mentőszolgálat reakcióidejével kapcsolatos problémákat Románia

Florin Cîţu ügyvivő kormányfő pénteken a helyzet „nagyon gyors” orvoslására szólította fel az illetékeseket a mentőszolgálat reakcióidejével kapcsolatban, rámutatva, hogy egyes megyékben sürgősségi hívások esetén 5-8 órás késésekkel is kell számolni.

Hirdetés
Hirdetés

Cîţu az országos intervenciós központ képviselőivel tartott pénteki videokonferencián vetette fel a problémát, hozzátéve, az is tarthatatlan, hogy bizonyos megyékben a mentősök a befutott kérés után 5 nappal mennek ki elvégezni a koronavírus-tesztet.

Júniusban a reakcióidő sokkal kisebb volt, még tesztelni is azonnal kimentek a mentősök. Nem így kellett volna felkészülni a Covid-járvány negyedik hullámára, szögezte le az ügyvivő kormányfő.

Akár a funkciójával is felelhet az, aki nem reagált, amikor a kórházak lélegeztetőgépeket kértek

Florin Cîţu úgy nyilatkozott pénteken, hogy azok az egészségügyi minisztériumi illetékesek, akik nem vették figyelembe a kórházak augusztus óta benyújtott igényléseit a Covid-betegek kezeléséhez használt lélegeztetőgépek átcsoportosítására vagy adományozására, akár funkciójukkal is fizethetnek mulasztásukért.

Cîţu utalt arra, hogy jelenleg zajlik a Covid-járvány negyedik hullámára való előkészületek ellenőrzése.

Mint elmondta, az ellenőrzés során az derült ki, hogy az egészségügyi minisztérium Németországtól negyven használt lélegeztetőgépet kapott, és noha egyes kórházak már augusztusban jelezték igényüket ezekre a berendezésekre, a minisztérium nem reagált ezekre a kérésekre. ‘Tudni szeretném, mi történt és ki nem válaszolt. Aki nem válaszolt, annak felelnie kell, akár a funkciójával is fizetve ezért’ – fogalmazott az ideiglenes kormányfő.

Tudni akarja, ki miatt késlekedett a tocilizumab gyógyszer beszerzése

Florin Cîţu ugyanakkor sürgeti, hogy „egyértelműen” tisztázzák, ki halogatta áprilistól októberig a közbeszerzési folyamatot a COVID-19 betegek kezelésére használt gyógyszer megvásárlására.

Cîţu ezt azzal kapcsolatban mondta, hogy Románia az EU polgári védelmi mechanizmusának beindítását kérte annak érdekében, hogy az ország tocilizumab gyógyszerhez jusson.

Az ügyvivő miniszterelnök azt mondta, a közbeszerzési pályázatot erre a gyógyszerre áprilisban írták ki, azóta késlekedik a folyamat, így múlt héten rá kellett döbbenniük az illetékes hatóságoknak, hogy az ország tocilizumab nélkül maradt.

„Szeretném tudni, hogy az egészségügyi minisztériumban ki késlekedett és halogatta a gyógyszer beszerzését annyi hónapon keresztül, áprilistól egy héttel ezelőttig, amikor is a beszerzést véglegesítették. Nagyon fontos, hogy ez az információ nyilvánosságra kerüljön, hogy tudjuk, ki a felelős” – mondta Cîţu az országos intervenciós központ képviselőivel tartott pénteki videokonferencián.

Az ideiglenes kormányfő ugyanakkor azt kérte Raed Arafat belügyi államtitkártól, magyarázza el, mi történik az EU polgári védelmi mechanizmusa révén kért és kapott gyógyszerekkel, amelyek között szerepel a tocilizumab is.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások