Sorozatomban olyan Kovásznán született, itt élt és tevékenykedett, valamint itt élt és elhalálozott egyéniségek szerepelnek, akik Kovásznáért vagy az összmagyarságért maradandót alkottak. Köztük egyaránt megtalálható közrendű székely, szakember, értelmiségi, szellemi pályatárs, művész, író, földbirtokos.
Bydeskuthy Sándor (Kovászna, 1888 – 1980) – nyugállományú címzetes ezredes, a Székely Hadosztály századosa, Bideskuthy Róbert kovásznai tanító fia. A család szilágysági, előnevük: Ippi. Az elemi iskolát Kovásznán, a négy gimnáziumi osztályt a Székely Mikó Kollégiumban járja. A nagyváradi Magyar Királyi Honvéd Hadapródiskolában 1903 és 1907 közt tanul. 1907. aug. 18-án a m. kir. 24. (brassói) gyalogezredhez vonul be mint hadapród tiszthelyettes. „Még meg nem állapodott jellem, víg kedélyű, élénk véralkatú, jó szellemi képességekkel és felfogással” – olvasható feljebbvalói jellemzésében. Az I. vh. alatt végig a 24. honvéd gyalogezredben szolgál. 1914-ben már hadnagy, 1916-tól százados. 1918-ban a m. kir. 314. gyalogezred állományához tartozik. 1918 után csatlakozik a székely hadosztályhoz. A MNL-ban őrzött Visszaemlékezése forrásértékű a Székely Hadosztály történetéhez. A két vh. között szolgált Egerben és Nyíregyházán, a m. kir. 1. honvéd gyalogezredben századparancsnok, a Ludovika Akadémián részt vett a tisztjelöltek képzésében. 1939-ben nyugállományú címzetes ezredes, 1928-tól vitéz. 1945-ben igazolták. 1950-es évek elején kitelepítették budai lakásából. 1980-ban, 92. évében hunyt el. (Forrás: Gottfried Barna: Visszaemlékezések egy székely zászlóaljra, az utolsó harcokra – Forrásközlés – Székelyföld, XXV. évf. 4. sz. 2021. április)
Szabó Etelka gyűjtése
December végéig megtekinthető a Mi a te mítoszod? címet viselő Csoma-tárlat a Kádár László Képtárban, amelyet múlt héten nyitottak meg a Székelyföld Napok égisze alatt. A járványügyi szabályok miatt a megnyitó az online térbe kényszerült, dr. Kányádi Iréne művészettörténész megnyitó beszéde fellelhető a Székelyföld Napok, valamint a Kovászna Megyei Művelődési Központ hivatalos Facebook-oldalain. A Maros–Mezőségi Művésztelep kiállítása november 10-ig látogatható az Ignácz Rózsa-teremben munkanapokon 9–16 óra között, a belépés ingyenes.