Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Klaus Iohannis államfő részt vett az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének Glasgowban zajló 26. ülésén, ahol John Kerry amerikai klímaügyi különmegbízottal folytatott megbeszélést.
A közlemény szerint a találkozón elhangzott, hogy a felek újabb lépéseket tesznek az amerikai-román atomenergetikai együttműködés bővítése érdekében, így Románia amerikai támogatással telepít kisméretű moduláris atomreaktorokat. Románia részt szeretne venni a technológia gyártásában, illetve a szakemberek képzésében, akik biztosíthatják a térség más országaiban is ennek az új technológiának a meghonosítását. Iohannis hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás területén folytatott együttműködés tovább erősíti a román-amerikai stratégiai partnerséget.
Szintén kedden Virgil Popescu energiaügyi miniszter közölte, hogy csütörtökön Glasgowba utazik, ahol véglegesíteni fogja a moduláris atomreaktorok telepítéséről szóló megállapodást Jennifer Granholm amerikai energiaügyi miniszterrel.
Románia 2019-ben írt alá egy emlékeztetőt az ezt az új technológiát gyártó amerikai NuScale Power amerikai vállalattal, majd az idén januárban kapott Bukarest egy 1,27 millió dollár értékű vissza nem térítendő támogatást, hogy azonosítson lehetséges telepítési helyszíneket a moduláris atomreaktoroknak. A beruházás 6 ezer új amerikai és román munkahely létesítését biztosítja, és a fejlesztés során ezek száma 30 ezerre bővíthető.
A NuScale terméke karbonsemleges energiát biztosít, és a gigawattos méretű atomerőművek létrehozásához szükséges pénzügyi ráfordításnál jóval alacsonyabb költségű megoldást kínál. Egyelőre még sehol nem üzemelnek ilyen atomreaktorok.
Ellenzi a Greenpeace, hogy amerikai támogatással kisméretű moduláris atomreaktorokat telepítsenek Romániába.
A Greenpeace közleményében emlékeztetett arra, hogy az amerikai nukleáris technológiára alapuló, kisméretű moduláris atomreaktorok működését nem hagyták jóvá Európában. Sőt eddig még nem épült egyetlen ilyen reaktor az Egyesült Államokban sem. „Következésképpen Románia egy nem kellően tesztelt nukleáris technológia kísérleti terepe lesz” – állapította meg a környezetvédő szervezet.
A Greenpeace szerint az atomenergia „elfogadhatatlan kockázatot jelent a környezet és az emberiség számára”, amint azt a csernobili és fukusimai nukleráris baleset is bizonyítja. A szervezet úgy véli: a balesetveszély és a radioaktív hulladékok problémája mellett az atomenergia termelése túlságosan drága is.
„Határozottan állítjuk, hogy nem ez a megoldás a klímaválságra” – olvasható a közleményben, amely szerint a politikusoknak az alternatívát jelentő megújuló energiaforrásokra kellene összpontosítaniuk az atomenergia helyett.
(MTI/Agerpres)